Dünya Kuzey Makedonya beşinci cumhurbaşkanını seçiyor

Kuzey Makedonya beşinci cumhurbaşkanını seçiyor

Kuzey Makedonya beşinci cumhurbaşkanını seçiyor

Kuzey Makedonya'da 1 milyon 808 bin 131 kayırlı seçmen bugün yeni cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullanacak. Seçilecek kişi ülke tarihinde beşinci cumhurbaşkanı olacak.

Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanlığı seçimi.
Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Kuzey Makedonya'da seçmenler, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidiyor.

  • Toplam 1 milyon 808 bin 131 kayıtlı seçmen yerel saat ile 07.00'de oy kullanmaya başladı. Oy kullanma işlemi yerel saatle 19.00'a kadar sürecek.

Seçmenler 80 belediye ve başkent Üsküp dahil 3 bin 480 merkezde oy kullanırken, yurt dışında ise 32 noktada sandıklar kuruldu.

En çok oy alan iki aday 5 Mayıs'ta yapılacak ikinci turda mücadele edecek.

Mahkumlar, yurt dışında yaşayanlar ve engelli ile hasta olanlar ise oylarını dün verdi.

Kuzey Makedonya'nın, eski adıyla Makedonya olarak 8 Eylül 1991'de eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana altıncı kez düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminde, beş yıllığına görev yapacak yeni cumhurbaşkanı seçilecek.

Ülke tarihinin beşinci Cumhurbaşkanı

Seçimde, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki mevcut hükümet koalisyonu tarafından desteklenen Stevo Pendarovski, ana muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) öncülüğünde oluşturulan ittifakın desteklediği Gordana Silyanovska Davkova ve ülkedeki Arnavut siyasi partilerinden Arnavutlar İçin İttifak ve BESA Hareketi tarafından desteklenen Arnavut kökenli aday Blerim Reka yarışıyor.

1 milyon 808 bin 131 kayıtlı seçmen oy kullanacak.
  • Adaylardan herhangi biri bu ilk turda kayıtlı seçmenin yüzde 50'sinden fazla oy alamazsa en çok oy alan iki aday 5 Mayıs'ta yapılacak ikinci turda mücadele edecek.

Seçilecek kişi ülke tarihindeki beşinci cumhurbaşkanı olacak.

Diğer yandan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuyla Ohri, Debre ve Novo Selo belediyelerinde de başkanlık seçimi gerçekleştirilecek.

Yunanistan ve Makedonya 'isim sorununda' anlaştı
DÜNYA
Yunanistan ve Makedonya 'isim sorununda' anlaştı

Makedonya tarihi referanduma gidiyor
DÜNYA
Makedonya tarihi referanduma gidiyor

Yunanistan’da Makedonya protestoları büyüyor
DÜNYA
Yunanistan’da Makedonya protestoları büyüyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.