DünyaLibyada kaçırılan 3 Türk için temaslar sürüyor

Libya'da kaçırılan 3 Türk işçi

Libya'da kaçırılan 3 Türk için temaslar sürüyor

Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Doğan, Libya'da kaçırılan 3 Türk çalışan ile ilgili Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Lutfi el-Mağribi ile görüştü. Doğan, yetkililerin konuyla ilgili ilgilendiğini belirterek, bu tür hadiselerin Türkiye-Libya ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi.

Haber MerkeziAA
Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan
Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan

Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan'ın, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakan Yardımcısı Lutfi el-Mağribi ile görüştüğü bildirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mağribi ile başkent Trablus'ta bir araya gelen Büyükelçi Doğan, ülkenin güneyindeki Ubari Elektrik Santrali inşaatında çalışan 3 Türk ile 1 Alman işçinin kaçırılmasının münferit bir olay olduğunu ve bu tür hadiselerin Türkiye-Libya ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi. Doğan, Libyalı yetkililerin olayı en üst düzeyde takip ettiğini belirtti.

Büyükelçi Doğan konuyla ilgili dün de Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile görüşmüştü.

Ubari Belediyesi Genel Sekreteri Ömer Kuki, Türk şirketi ENKA Teknik bünyesinde Ubari Elektrik Santrali inşaatında çalışan 3 Türk ile 1 Alman vatandaşının cuma günü silahlı bir grup tarafından kaçırıldığını belirtmişti.

Çalışanların henüz kim tarafından ve niçin kaçırıldıklarının bilinmediğini ifade eden Kuki, UMH'ye bağlı güvenlik güçlerinin işçilerin kurtarılması için çalışmalar yürüttüğünü kaydetmişti.

Libya'nın güneyinde yer alan Ubari kentindeki elektrik santralinde çalışmalar, ülkedeki güvenlik sorunları nedeniyle 2014 yılında durdurulmuştu. Bölgedeki şartların düzelmesi üzerine ENKA Teknik şirketinden 160 mühendis ve tekniker, çalışmaların tamamlanması amacıyla mayıs ayı başında Libya'ya dönmüştü.

Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama
Gündem

Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde PKK'lı teröristlerce refüje yerleştirilen patlayıcı, zırhlı polis aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.
Bafetimbi Gomis gollerini ona armağan etti
Spor

Bafetimbi Gomis gollerini ona armağan etti

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis, Bursaspor maçında hat-trick yapma başarısı gösterdi. Golcü futbolcu maçtan sonra karşılaşmanın topunu yanına alarak yayıncı kuruluşa röportaj verdi. Tecrübeli isim bu röportaj esnasında gollerini sürpriz bir isme armağan etti.
Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı
Spor

Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı

Galatasaray'ın Faslı yıldızı Younes Belhanda, Bursaspor'la oynadıkları mücadelede taraftarın takdirini alan bir performans ortaya koyarken talihsiz bir istatistiğe de imza attı. Başarılı oyuncu mücadelede hem Donk'un hem de Eren Derdiyok'un sakatlanmalarına neden oldu.
Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı

Yeşil Burun Adaları Milli Takımı oyuncusu Garry Rodrigues, Galatasaray'daki performansıyla göz kamaştırıyor. Bursaspor maçının ilk yarısında 1 gol atan 1 de asist yapan futbolcu sosyal medyada gündem oldu.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.