|

Lübnan Başbakanı Saad Hariri istifa etti

Haftalardır protestolarla çalkalanan Lübnan'da, Başbakan Saad Hariri istifa kararı aldı.Hariri ülkede 13 gündür süren protestolara karşı ekonomik krizi hafifletmek amacıyla bazı kararlar almış ancak bu adımlar yeterli görülmemişti. Hariri 2017'de de istifa kararı almış, 17 gün sonra ise istifasını geri çektiğini duyurmuştu.

17:02 - 29/10/2019 Salı
Güncelleme: 17:26 - 29/10/2019 Salı
Yeni Şafak
Lübnan Başbakanı Saad Hariri
Lübnan Başbakanı Saad Hariri

Lübnan Başbakanı Saad Hariri istifa ettiğini duyurdu. Hariri 2017 yılında da istifa kararı almış fakat kararı duyurduktan 17 gün sonra istifasını geri çektiğini duyurmuştu.

Hükümete yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başbakan Hariri, Lübnan'da 13 günden beri devam eden hükümet karşıtı protestoları sona erdirecek çözüm yolları için istişare görüşmelerini aralıksız sürdürüyordu.


Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de protestolara başlamıştı.

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr'ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini açıklamasına rağmen ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler dinmedi.

Lübnan'da 2015'te çöp krizi nedeniyle patlak veren protestolardan sonra ilk defa bu çapta gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

Başbakan Hariri de ülkesinde devam eden protestoların gölgesinde ekonomik krizi hafifletmek amacıyla bazı kararlar alındığını açıklamış ancak bu kararlar da göstericiler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

#lübnan
#hariri
#istifa
#protesto
#eylem
5 yıl önce