Dünya Macrondan G7de skandal plan Hedefi Libyadaki Türkiye varlığı

Macron’dan G7’de skandal plan: Hedefi Libya’daki Türkiye varlığı

Fransa, Libya’da desteklediği darbeci Hafter’in yenilgisini unutamadı. Politico dergisi, Macron’un G7 Zirvesi’nde ABD Başkanı Biden’a, meşru hükümetin davetiyle Libya’da bulunan Türkiye’yi ülkeden çıkarmayı teklif ettiğini yazdı. TSK’yı, Rus Wagner ile aynı kefeye koyan Macron, ülkedeki Fransız askeri varlığından ise söz etmedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Macron’dan G7’de skandal plan: Hedefi Libya’daki Türkiye varlığı
Libya halkı, darbeci Hafter’i destekleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u “istenmeyen adam” ilan etmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un G7 zirvesinde, meşru hükûmetin davetiyle Libya’da bulunan Türkiye’nin çekilmesine dair bir plan sunduğu iddia edildi. Washington merkezli Politico dergisinin haberine göre, Emmanuel Macron, Libya’dan Türkiye ve Rusya’nın çıkarılmasına yönelik iki sayfalık bir planı Joe Biden’a sundu. Macron’un sunduğu planda Türk askeri varlıklarının 6 aylık bir zaman diliminde geri çekilmesi öngörülüyor. Macron’un planında meşru hükûmetin davetiyle Libya’da bulunan ve aynı zamanda NATO müttefiki olan Türkiye ile Hafter’e destek vermek için Libya’nın doğusunda korsan görev yapan Rus Wagner unsurlarını aynı düzlemde ele alarak bir skandala da imza attı.

Libya çıkarması
DÜNYA
Libya çıkarması

BİDEN’A SUNDU

  • Politico dergisinin iddiasına göre Macron, Libya’da Türkiye’nin çıkarılmasına yönelik bir planı Joe Biden’a sundu. Macron’un sunduğu planda Türk askeri varlıklarının ve Rusya destekli askerlerin 6 aylık bir zamanda diliminde geri çekilmesi öngörülüyor. Yetkililere göre, iki sayfalık teklif, ilgili ülkelerle diplomatik yetkililer arasında birkaç haftadır dolaşıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Erdoğan'la Libya ve Suriye konusundaki ortak çıkarlarımızı görüştük
DÜNYA
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Erdoğan'la Libya ve Suriye konusundaki ortak çıkarlarımızı görüştük

MEŞRU HÜKÛMETİN DAVETİYLE ORADA

Türkiye, Libya’da meşru hükûmetin davetiyle bulunuyor. Buna karşın başta Fransa olmak üzere Rus Wagner unsurları ve BAE’nin Hafter’e destek için gönderdiği paralı askerler, Libya’da gayrimeşru varlığa sahip. Habere göre Macron’un hedefi ABD’nin ağırlığını kullanarak Libya’dan Fransa’nın istemediği güçleri çıkarmak. Macron’un planında Libya’daki askerlerin temmuz ayında geri çekilmesi öngörülüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Türkiye'den rahatsız: Tavrımız sert olacak
DÜNYA
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Türkiye'den rahatsız: Tavrımız sert olacak

KENDİSİNİ YABANCI SAYMADI

  • Paris’in Libya’da darbeci Hafter güçlerine aktif askeri ve istihbarat desteği verdiği biliniyor. Buna karşın Fransa’nın kendi askerlerinin Libya’daki akıbetine ilişkin herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekiyor. Bölgenin eski sömürgeci güçleri arasında yer alan Fransa’nın, Libya’da meşru hükûmeti Hafter eliyle devirme hedefinden vazgeçmediği değerlendiriliyor.

Macron’un oyunu bozuldu: Fransız dergisi Macron'un Libya'da bir tuzağa sıkışıp kaldığını yazdı
DÜNYA
Macron’un oyunu bozuldu: Fransız dergisi Macron'un Libya'da bir tuzağa sıkışıp kaldığını yazdı

BIDEN YÖNETİMİ SESSİZ

Biden yönetiminin Fransa’nın son önerisini destekleyip desteklemediği bilinmiyor. Ancak dergiye göre ABD’li yetkililer, yabancı askerlerin Libya’dan çekilmesini sağlamak için çalıştıklarını kabul etti.

Abone Ol Google News
ABD'den Peşmerge'ye askeri yardım
Dünya

ABD'den Peşmerge'ye askeri yardım

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine askeri araç yardımında bulundu. Askeri yardımın, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin "terör örgütü DEAŞ ile mücadele için ABD'li askerlerin Irak'taki varlığına ihtiyaç kalmadığını" söylemesinin ardından gelmesi dikkati çekti
CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Yabancı uyruklulardan 10 kat fazla su faturası ücreti alacağız
Gündem

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Yabancı uyruklulardan 10 kat fazla su faturası ücreti alacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Suriyelileri ülkelerine göndereceğiz" açıklamasından sonra CHP'li Bolu Belediyesi harekete geçti. Yerel seçimler öncesi "Bolu’da Suriyeli görmek istemiyoruz" diyen, belediye başkanlığını kazandıktan sonra ilk ırkçı 'hizmeti'ni Suriyelilere verilen yemeği keserek yapan CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, şimdi de kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıkladı. Özcan, bu kararını "Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik" diyerek savundu.
Tunus'ta devrilmeye çalışılan Nahda Hareketi nedir ve kimlerden oluşuyor?
Dünya

Tunus'ta devrilmeye çalışılan Nahda Hareketi nedir ve kimlerden oluşuyor?

Tunus'ta Arap Baharından sonra ilk kez darbe sesleri yükseldi. Tunus’ta darbeyle devrilmeye çalışılan koalisyon hükümeti içerisinde yer alan Nahda hareketi nedir, kimlerden oluşuyor? Tüm bu sorular, Tunus’taki darbe girişimi sonrası büyük merak konusu oluyor. Tunus Cumhurbaşkanı Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle" meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu. Alınan bu kararın üzerine Nahda Hareketi lideri Meclis Başkanı Gannuşi ülkede darbe olduğunu ve Tunus Cumhurbaşkanının aldığı kararları geçersiz saydığını vurguladı. Peki Nahda Hareketi nedir, amacı ne, kimlerden oluşuyor? Nahda Hareketi lideri Gannuşi kimdir? İşte tüm detaylar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.