Dünya Maduroya karşı darbe girişimi çağrısı

Maduro'ya karşı darbe çağrısı yapıldı

Maduro'ya karşı darbe girişimi çağrısı

Venezulla’nın, muhaletin kontrolünde bulunan meclisi Başkanı Juan Guaido, Başkan Maduro’yu devirmek için halkı sokağa çağırdı, ordudan destek istedi. Guaido, seçimlerin hileli olduğunu iddia ederek tekrar yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Haber Merkezi IHA
Venezuela’nın Başkenti Karakas’ta Ulusal Meclisi Başkanı ve muhalefet partisi milletvekili Juan Guaido, bin kişilik bir topluluğa darbe çağrısı yaptı.
Venezuela’nın Başkenti Karakas’ta Ulusal Meclisi Başkanı ve muhalefet partisi milletvekili Juan Guaido, bin kişilik bir topluluğa darbe çağrısı yaptı.

Venezulla’nın, muhaletin kontrolünde bulunan meclisi Başkanı Juan Guaido, Başkan Nicolas Maduro’nun devrilmesi ve geçici bir hükumet kurulması için halkı protesto gösterisi yapmaya çağırdı.

Mayıs ayında muhalefetin boykot ettiği seçimle ikinci defa başkan seçilen 56 yaşındaki Maduro geçen perşembe günü Milli Meclis’e alternatif olarak kurulan mecliste yemin ederek ikinci dönem başkanlık görevine başladı. Amerika ve Avrupa Birliği ve Amerika Devletler Teşkilatı seçimin hileli olduğunu ileri sürerek yenilenmesini istedi.

  • Milli Meclis Başkanı Juan Guaido, Maduro’yu “Gaspçı” olarak niteledi. Guaido, anayasanın meclise geçici bir hükumet kurma yetkisi verdiğini ancak bunun için ordunun destek vermesi, halkın değişiklik istemek için sokağa dökülmesini istedi.

Venezuela’nın Başkenti Karakas’ta bin kişilik bir topluluğa hitap eden 35 yaşındaki Meclis Başkanı Juan Guaido: "Bir diktatörlükte anayasa dayanmak kafi değil mi? Hayır, İktidarı ele geçirmemiz için halka, askere ve uluslararası topluma ihtiyaç var” dedi.

"Onun için bir hücre hazır"

Twitter’den yayınladığı bir mesajla Guaido’ya cevap veren Hapishane Bakanı Iris Varela, “Onun için bir hücre hazır” dedi. Başkan Maduro ise muhalefeti “Küçük çocuklar “ olarak nitelendirdi.

Varela "Umarım, size refakat edecek kabineyi de kısa zamanda kurarsınız” dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya suikast anı kamerada
OYNAT 00:28
Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya suikast anı kamerada
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu hedef alan bomba yüklü insansız hava aracı ile düzenlenen saldırıda 7 asker yaralandı. Yetkililer, saldırıda Maduro'nun yara almadığını belirtti. "Bugün bana bir suikast girişimi düzenlediler" diyen Maduro, sorumlularından bazılarının yakalandığını açıkladı.

Guaido’nun mesajı Venezuela dışında karşılık buldu
ABD’nin Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton Donald, ABD Başkanı Trump yönetiminin, Venezuela halkının meşru olarak seçtiği Venezuela Milli Meclisinin hükumetin meşru bir parçası olduğunu destekliyor” dedi. John Bolton, Guaido’nun Madoro’yu, iktidarı zorla ele geçiren gaspçı olarak nitelendirmesini de cesaretli bir karar olduğunu söyledi.

REKLAM

Washington’daki Amerikan Devletler Birliği Teşkilatı’nın Genel Sekreteri Luis Almagro, Venezuela’nın tek meşru idari yapısının başındaki kişi olarak Guaido’yu devletin başı olarak tanıdıklarını söyledi.

23 Ocak'ta halkı protesto yapmaya çağırdı

Luis Almagro, Twiiter hesabından “Guaido’yı Venezuela’nın geçici başkanı olarak kabul ediyoruz” dedi.

Guaido, askeri diktatör Marcos Perez Jemenez’ın 1958’de devrildiği gün olan 23 Ocak’ta halkı büyük bir protesto gösterisi yapmaya çağırdı. Venezuela Milli Meclisi Maduro’nun başkanlık seçimini gayri meşru olduğunu iddia ederek reddetmişti.

Milli Meclisin kontrolünü 2016’da kaybeden Maduro, geçen yıl kendisine sadık olanlarla doldurduğu bir meclis oluşturdu. Yeni meclis Venezula Milli Meclisi tarafından alınan bütün kararları geçersiz ilan etti. Maduro Başkanlık yeminini de Yüksek Mahkeme Salonunda yaptı.

Vefat eden önceki başkanı Hugo Chavez’i de destekleyen Ordu, Maduro’ya da desteğini açıkladı
Orduya, Maduro’ya olan bağlılıklarını kesmesi için de çağrıda bulunan Meclis Başkanı Guaido meclisin, komplo suçlamalarıyla hapis cezası alan ordu mensuplarının affedilmesi için bir kanun çıkaracağını açıkladı.

Maduro’yu devirmek için 2014 ve 2017 yıllarında yapılan halk gösterilerinde 200 kişi hayatını kaybetmiş ve yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Maduro: Bana karşı bir darbe planı işliyor
DÜNYA
Maduro: Bana karşı bir darbe planı işliyor

Venezuela'da Maduro devlet başkanlığı için yemin etti
DÜNYA
Venezuela'da Maduro devlet başkanlığı için yemin etti

Venezuela ordusundan Maduro’ya sadakat sözü
DÜNYA
Venezuela ordusundan Maduro’ya sadakat sözü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.