Dünya Mağarada mahsur kalan çocukların hikayesi

Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar kurtarıldı mı?

Mağarada mahsur kalan çocukların hikayesi...

Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde mağarada kaybolan çocuklar, 9 gün sonra sağ bulundu ama mahsur kaldıkları yerden çıkarılamadılar... Çocukları çıkarmak için çalışmalar yürüten kurtarma ekibinden bir dalgıç hayatını kaybetti. Bölge tehlikelerle dolu. Çocukların mağaradan çıkabilmeleri için en az dalgıçlar kadar iyi yüzmesi gerekiyor... Çocuklar günler sonra ailelerine mektup yazdı. Her birinin başka bir hikayesi var.

Haber Merkezi AA IHA Reuters Yeni Şafak
Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar, ailelerine mektup yazdı...
Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar, ailelerine mektup yazdı...

Her şey, 12 Taylandlı çocuğun ve antrenörün 'eve kısa yoldan gitmek' için mağaraya girmesiyle başladı. Felakete dönüşen olayın aslı şöyle:

12 futbolcu çocuk ve antrenörü eve daha kısa yoldan gitmek için mağaraya giriyor. Girdikleri mağarayı su basıyor. Ancak mağaranın yüksek bir kesimine çıkarak hayatta kalmayı başarıyorlar. Kayıp çocuklara ve antrenörlere ancak 9 gün sonra ulaşılıyor. Ancak onları mahsur kaldıkları yerden çıkaramıyorlar. Sebebi; mağaranın engebeli yapısı sebebiyle, çocukların daha önce geçtiği yollar yağmur sularıyla dolduğu için çocukların ordan çıkabilmesi için dalgıçlar gibi yüzebilmesi gerekiyor...

Mağarada mahsur kalan çocukların 15. günü
FOTOĞRAF 36
Title
Kurtarma çalışmalarını yürüten Tayland deniz komandolarının komutanı Arpakorn Yookongkaew, çalışmalara gönüllü olarak katılan eski deniz komandosu Saman Gunan'ın yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Title
Yookongkaew, dalgıcın gece görevi sırasında kayıp gurubun bulunduğu bölgeye oksijen tüpleri taşırken, dönüşte kendi oksijen tüpü bittiği için, su altında nefessiz kalarak bilincini kaybettiği, dalgıcı hayata döndürme çabalarının sonuç vermediğini belirtti.
Title
Aparkon, Buna rağmen görevimizi yerine getirmek için çalışmayı sürdürüyoruz. dedi.
Title
Değişen koşullar nedeniyle çocukların mağaradan çıkarmak için öngördükleri planın yeniden ele almak zorunda kaldıklarını belirten Aparkon, Başta çocukların bir süre mağarada güvenle kalabileceğini öngörmüştük, fakat koşullar değişti. Artık zamanımız kısıtlı. ifadelerini kullandı.
Title
Kurtarma ekipleri hafta sonu beklenen yoğun yağış öncesinde mağaradaki su seviyesini düşürmek için zamana karşı yarışıyor.
Title
Ekipler, sel sularını drenaj pompalarıyla tahliye ederek mağaradaki su seviyesini grubun güvenle geçebileceği seviyede tutmaya çalışıyor.
Title
Grubun mahsur kaldığı nokta ile mağara girişi arasında birbirine bağlı yaklaşık üçer kilometrelik iki ayrı tünel sistemi bulunuyor.
Title
Bu tünellerde sel sularıyla kaplı çok sayıda dar geçit ve galeriler yer alıyor. Çocukların buralardan dalarak çıkarılması tek seçenek olarak ortaya çıkıyor.
Title
Kurtarma ekibinden deneyimli dalgıcın hayatını kaybetmesi, operasyonun ne kadar tehlikeli olabileceğinin işareti.
Title
Dalış eğitimi olmayan çocukların, profesyonel dalgıçların dahi birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı bu geçit ve galerilerden çıkarılması büyük risk taşıyor.
Title
Çiang Rai Eyaleti Valisi Narongsak Osatanakorn, önceki gün yaptığı açıklamada, hafta sonu beklenen yağışın mağara içindeki su seviyesini yeniden yükseltmesinden endişe ettikleri ifade etmişti.
Title
Narongsak, çocukların acilen tahliye edilmesi ihtimaline karşı 13 takım dalgıç kıyafeti ve ekipmanının mağaranın içinde hazır bulundurulması talimatını verdiğini belirtmişti.
Title
Yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı. Kayıp grup mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuştu.
Title
Bütün dünyada geniş yankı uyandıran konuyla ilgili sosyal medya kullanıcılarından farklı teoriler geldi. Bir Twitter kullanıcısı içerideki çocukların ailelerine yazdığı mektubu paylaşarak, öğrencilerim oradan kurtulabileceğine dair bir teori paylaştı.
Title
Çıkmak için suların çekilmesini beklerlerse 4 ay geçeceğini, eğer beklemeyip dalış yapacaklarsa neler olabileceğini anlattı.
Title
Yüzme bilmeyen çocukların profesyonel dalgıçların dahi zorlandığı, sarkıtlarla dolu bu mağaradan çıkışının daha da zor olacağını belirtti.
Title
Kullanıcı, yakın zamanda beklenen muson yağmurlarının suları yükselteceğini ve bunun çıkışı çok zorlaştıracağını dile getirdi.
Title
Çocukların bulunduğu yere yaşam malzemesi götüren profesyonel dalgıcın hayatını kaybettiğini hatırlatan kullanıcı, dünyanın bir çok yerinden gelen kurtarma opsiyonları olduğunu söyledi.
Title
Öğrencilerin ailesine göndermeyi başardığı notu paylaştı. Notta, Bizim için endişelenmeyin, iyiyiz. Dışarı çıkınca bir sürü yemek yiyeceğiz. Öğretmenim çok ödev verme. yazdığını belirtti.
Title
Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu ve elektrikli araç üreticisi Tesla'nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri için yardımda bulunacaklarını duyurdu.
Title
Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, SpaceX mühendislerinin yarın Tayland'a gitmek için yola çıkacağını ve kurtarma çalışmalarında Tayland hükümetine yardım edeceklerini açıkladı.
Title
Kurtarma çalışmaları hakkında bazı Twitter kullanıcılarıyla teknik detayları da paylaşan Musk, mağaranın içine hava pompası ve borular sokarak mahsur kalanların kurtarılabileceği fikrini öne sürdü.
Title
Musk, paylaşımında, Orada şahsen bulunmadan değerlendirilmesi güç birçok zorluk var. Ancak ileriye bakarak sıkı çalışmalı ve elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız. ifadelerini kullandı.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Mağarada mahsur kalan çocukların 15. günü
Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolduktan 9 gün sonra bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini mağaradan çıkarmak için çalışmalar 15. gününde halen devam ediyor.

Daha detaylı göz atabilirsiniz...

Çocukların kurtarılması esnasında gönüllü olarak ekibe katılan emekli dalgıç Saman Kunan, hayatını kaybetti...

Mağaracılık Federasyonu, Tayland’da mahsur kalan 12 öğrenci ve antrenörlerini kurtarma çalışmaları ve kurtarma operasyonu sırasında hayatını kaybeden dalgıçla ilgili açıklama yaptı.

Tayland’da 12 öğrenci ve antrenörleri mağarada mahsur kalmış, kurtarma operasyonu sırasında Tayland eski SAS komandosu Saman Kunan, havası bitince boğularak hayatını kaybetmişti. Konuyla ilgili, Mağaracılık Federasyonundan bir açıklama geldi.

REKLAM
Reuters
Tayland'da mağarada mahsur kalan çocukları kurtarma faaliyetleri sürüyor.
Reuters
Tayland'da mağarada mahsur kalan çocukları kurtarma faaliyetleri sürüyor.
Reuters
Tayland'da mağarada mahsur kalan çocukları kurtarma faaliyetleri sürüyor.

"Tehlikelerle dolu bir yol"

  • Açıklamada, olayın kazazedeleri mağaradan çıkarmak için bir kaç yol olduğu ancak bunların hepsinin kendine göre tehlike olduğu belirtildi.

Çocukları daldırarak mağaradan çıkarmanın çocukların yüzme bilmemesi ve yeterli beslenemedikleri için zayıf ve bitkin düşmeleri nedeniyle tehlikeli olduğu belirtildi.

Su seviyesinin azalması bekleniyor...

Su seviyesinin azalmasını beklenmesi durumundaysa, yağmurların Kasım ayına kadar devam edebileceği, yağmurun şiddeti artarsa kazazedelerin beklediği odanın tamamen su altında kalabileceği bildirildi.
Suyu dışarı pompalamanın da bir yöntem olduğu, ancak, yağmurla giren su nedeniyle pompalamanın yetersiz kalabileceğinin ifade edildiği açıklamada, "Yüzey ile kazazedelerin bulunduğu oda arasındaki 800 metre kalınlığında bir kaya katmanının delinerek bir tünel açılması da planlar arasında. Ancak kazazedelerin bulunduğu odanın darlığı nedeniyle tünel açılması sırasında tavan ve duvarlarda oluşabilecek tahribattan korunmaları çok güç. Bunun yanında kazazedelerin tam olarak konumunu belirlemek de kolay değil" ifadelerine yer verildi.

Tayland’daki bir mağarada mahsur kalan çocuklar ailelerine mektup gönderdi.

'Beni merak etmeyin. İyiyim. Sadece bir an önce buradan çıkmak istiyorum. Lütfen öğretmenim bana çok ödev vermesin.' Fotoğraf: Reuters

Tayland’da bir mağarada 14 gündür mahsur kalan 12 çocuğa eşlik eden antrenör ailelere özür mektubu yolladı. Tayland’daki su basan mağarada sıkışan 12 çocuğun yanında bulunan futbol antrenörü, dalgıçlar aracılığıyla ailelere gönderdiği özür mektubunda şu ifadeleri kullandı:

"Destekleriniz için teşekkür ederim, tüm ebeveynlere özür dilerim"

Mağarada sıkışan Ekkarat adlı çocuk yazdığı mektupta şunları kaydetti:

Anne baba, merak etmeyin. Ayrıldığımdan iki hafta geçti, ama dükkanda sana yardım etmek için geri döneceğim

Mahsur kalan bir diğer çocuk Duangphet ise şunları yazdı:

Ben iyiyim ama burası biraz soğuk. Benim için endişelenme. Benim için doğum günü partisi hazırlamayı unutma. Eğer dışarı çıkarsam, lütfen beni Moo Krata yemeye götür

Büyük bir tahliye çalışmasına rağmen, mağaranın bazı bölümlerinde su seviyesi hala yüksekliğini koruyor...

Önümüzdeki günlerde olası bir tahliye olursa, çocukların dalış maskesiyle dalmaları gerekecek.

REKLAM

Oksijen seviyesi yüzde 12’ye düşerse, çocuklar şoka girebilir

Mağaradaki oksijen seviyesi yavaş yavaş düşerken bir kurtarıcı "Oksijen seviyesi yüzde 12’ye düşerse, çocuklar şoka girebilir. Biz sadece mağarada ilk yardım ekibi ve gerekli dalgıçları bulunduruyoruz" açıklamasında bulundu.

  • Çocuklar ve antrenörleri 23 Haziran’daki bir futbol maçı sonrası mağara kompleksine girmiş, şiddetli yağışlar sebebiyle mağara su altında kalmış ve çocuklar 10 gün boyunca bulunamamıştı.

Tayland'da kaybolan 12 çocuk, 9 günün ardından bu şekilde görüntülenmişti...

Elon Musk'tan yardım teklifi

Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu ve elektrikli araç üreticisi Tesla'nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri için yardımda bulunacaklarını duyurdu.

Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, SpaceX mühendislerinin yarın Tayland'a gitmek için yola çıkacağını ve kurtarma çalışmalarında Taylandhükümetine yardım edeceklerini açıkladı.

Kurtarma çalışmaları hakkında bazı Twitter kullanıcılarıyla teknik detayları da paylaşan Musk, mağaranın içine hava pompası ve borular sokarak mahsur kalanların kurtarılabileceği fikrini öne sürdü.

Tayland'da kaybolan çocukların aileleri bekleyişini sürdürüyor...

Elon Musk Taylandlı 12 çocuğa yardım edecek
DÜNYA
Elon Musk Taylandlı 12 çocuğa yardım edecek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.