Dünya Makedonyanın ismi değişiyor

Makedonya’nın ismi değişiyor

Yunanistan ile Makedonya arasında ‘Makedonya’ ismi nedeniyle 27 yıldır devam eden siyasi kriz sona erdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya hükümeti ile yapılan müzakereler sonucu Makedonya’nın isminin “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirildiğini açıkladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras

Çipras, Makendonya Başbakanı Zoran Zaev ile gerçekleştirdikleri telefon görüşmelerinin ardından varılan anlaşma sonrası Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’u ziyaret etti. Çipras, Zaev ile Makedonya’nın yeni ismi konusunda anlaşmaya varıldığını aktardı. Görüşme sonrası açıklama yapan Çipras, iki ülkenin Makedonya’nın yeni adı olarak “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” üzerinde karar kıldığını ilan etti. Anlaşma hakkında değerlendirmede bulunan Zaev ise “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” ismi üzerine anlaşmaya varıldığını, bunun tarihi ve asırlık bir çözüm olduğunu vurguladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg anlaşmanın memnuniyetle karşıladığını, böylelikle Makedonya’nın NATO üyeliği yolunun açıldığını söyledi. Avrupa Birliği de anlaşmaya varılmasından dolayı iki ülke liderlerini tebrik etti. Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den beri güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya üye olamıyordu.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.