Dünya Maliyeti yüksek cesetler denizde kalsın

'Maliyeti yüksek cesetler denizde kalsın'

İtalya'da Katanya Savcılığı, geçtiğimiz haftalarda Libya açıklarında batan ve içinde boğularak hayatını kaybeden 800'e yakın mültecinin cesedinin bulunduğu teknenin, pahalıya mal olduğu gerekçesiyle deniz altından çıkarılmamasına karar verdi. Savcılık, cesetlerin soruşturmaya bir katkısı olmayacağına kanaat getirerek, “Eğer insani bakımdan hükümet batığı çıkarma operasyonunu yapmak isterse yapar, ancak Katanya'da ne bu mali yükü kaldırabiliriz ne de soruşturmanın gecikmesini göze alabiliriz” şeklinde skandal bir açıklamada bulundu.

Haber Merkezi DHA
İtalya'nın 77 mil açığında 18 Nisan'da sadece 28 umut yolcusunun kurtarılabildiği ve 800 civarında göçmene ise mezar olduğu sanılan teknenin batmasına ilişkin soruşturma Katanya Savcılığı tarafından tamamlandı.

"Bu mali yükü kaldıramayız"

Savcılık, cesetlerin soruşturmaya bir katkısı olmayacağına kanaat getirip, bu nedenle operasyonun yüklü maliyetinin de karşılanamayacağı ve soruşturmanın da bu şekilde gecikeceğini gerekçe göstererek, batığın bulunduğu yerde kalmasına hükmetti.
Savcılık, “Eğer insani bakımdan hükümet batığı çıkarma operasyonunu yapmak isterse yapar, ancak Katanya'da ne bu mali yükü kaldırabiliriz ne de soruşturmanın gecikmesini göze alabiliriz" açıklamasını yaptı.

Kahreden görüntü
FOTOĞRAF 9
Title
Geçtiğimiz hafta Akdeniz'in serin sularına gömülen 800'den fazla göçmenin sadece küçük bir kısmının cesedine ulaşılabildi.
Title
Ulaşılan cesetler Malta'nın başkenti Valletta'ya getirildi. Cesetler üzerinde kimlik tespiti yapılamadığından, tabutların üstüne bedenleri yazıldı. Bu tabut, 10 yaşındaki bir çocuğa ait.
Title
Ulaşılan cesetler Malta'nın başkenti Valletta'ya getirildi. Cesetler üzerinde kimlik tespiti yapılamadığından, tabutların üstüne bedenleri yazıldı. Akdeniz'de göçmen faciaları devam ederkeni bu görüntüler yürek burktu.
Title
Geçtiğimiz hafta Akdeniz'in serin sularına gömülen 800'den fazla göçmenin sadece küçük bir kısmının cesedine ulaşılabildi.
Title
Son haftalarda Akdeniz'de bitip tükenmek bilmeyen göçmen facialarına 19 Nisan'da bir yenisi daha eklendi. Libya açıklarında göçmenleri taşıyan bir gemi battı. İlk bilgilere göre, 700 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.
Title
İlk bilgilere göre, 700 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti ancak, daha sonra faciadan kurtulan bir kişi, gemide en az 900 kişi olduğunu söyledi.
Title
İtalyan sahil güvenlik yetkilileri geniş çaplı arama kurtarma çalışması başlattı. Malta donanması da kurtarma çalışmasına destek verdiğini açıklamıştı.
Title
Son aylarda, Akdeniz'de meydana gelen göçmen facialarının en büyüğü olarak tarihe geçen bu faciada şu ana kadar sadece 28 kişi kurtarılabildi.
Title
Akdeniz açıklarında 700'den fazla kaçak göçmeni taşıyan teknede hayatını kaybedenlerin sayısının henüz tespit edilemediği açıklandı. İnsan kaçakçılarının, Akdeniz'de İtalya ile Libya arasında sık kullandığı Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede geçen hafta sonu meydana gelen kazayla ilgili soruşturmayı yöneten İtalya'nın Katanya Cumhuriyet Savcılığı olaya ilişkin açıklama yaptı.
Kahreden görüntü
Geçtiğimiz hafta Akdeniz'de meydana gelen göçmen faciasında 800'den fazla kişi hayatını kaybetti. Akdeniz'in sularına gömülen göçmenlerin cesedini bulma çalışmaları devam ederken, bir kısmı için Malta'da cenaze töreni düzenlendi.Bu şekilde kazada tam olarak kaç mültecinin öldüğü ve 200'e yakın kadın ve çocuğun 22 metrelik teknenin ambarında kilitlenmiş olduğu iddiaları da açığa kavuşmamış olacak. Savcılık bu konuda, trajik kazadan kurtulan mültecilerin ifadelerinin yeterli olduğunu savundu.

Yine aynı savcılığın talimatı üzerine İtalya Deniz Kuvvetleri, söz konusu teknenin Sicilya Kanalı'nda; Malta ile Lampedusa Adası arasında yaklaşık 400 metre derinlikte olduğunu tespit etmişti.

Renzi söz verdi: O cesetleri çıkaracağız

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise, söz konusu batığa ilişkin geçen hafta
yaptığı açıklamada, “Özgürlüğü ararken ölen insanların cesetlerini ve o batığı oradan çıkarmak için her şeyi yapacağız" diye söz vermişti.
Buna rağmen İçişleri Bakanı Angelino Alfano, savcılığın kararı üzerine yaptığı açıklamada, insan kaçakçılarını yargılamak için batığın çıkarılmasının gerekli olmadığını savundu.
Ansa haber ajansına konuşan Alfano, yargının verdiği bu teknik kararın, eleştirilmemesi gerektiğini söyledi.

Yakınlarının cenazelerini istiyorlar

Öte yandan, aileleri de talihsiz yakınlarının cenazelerini istiyor. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, Nijer, Gambiya, Mali, Ghana, Eritre ve Somali gibi ülkelerden her gün onlarca kişi bunun için İtalyan Kızılhaç'ını arıyor.
Savcılığın bu beklenmedik kararı, yardım kuruluşlarının da tepkisine neden oldu.

Uluslararası Göç Konseyi: Karar inanılmaz

İtalya'daki Uluslararası Göç Konseyi'nin Sözcüsü Christopher Hein, batığın çıkarılmama kararını inanılmaz bulduklarını söyleyerek, aile üyelerinin cesetleri teşhis etmesi gerektiğini ve cenazelerini gömme hakkına sahip olduklarını belirtti. Hein, savcılığa çok öfkeli olduklarını da ifade etti. Kazanın ardından, mülteci kılığında İtalya'ya girmeye çalışan teknenin Tunuslu kaptanı ve yardımcısı tutuklanmıştı.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.