|

May hükümetine destek

İngiltere'de Başbakan Theresa May ve DUP lideri Foster, azınlık hükümetini kurmak için anlaşma imzaladı. 8 Haziran'da gerçekleşen seçimlerde May, parlamantodaki çoğunluğu elde etmesine rağmen hükümeti kuramamıştı.

Yeni Şafak
13:20 - 26/06/2017 Pazartesi
Güncelleme: 15:20 - 26/06/2017 Pazartesi
Reuters
DUP lideri Foster ve Başbakan Theresa May
DUP lideri Foster ve Başbakan Theresa May

İngiltere'de 8 Haziran'da gerçekleşen seçimlerin ardından çoğunluğu sağlamasına rağmen yeni hükümeti kuracak yeterliliğe ulaşamayan Theresa May, DUP lideri Foster ile azınlık hükümetini kurmak için anlaştı.


Bugün yapılan görüşmelerin ardından DUP lideri Foster'ın Başbakan May ile kurulacak azınlık hükümetini desteklemek için bir anlaşma imzalandığı açıklandı.

Ortak noktaları: Brexit ve İskoçya

8 Haziran'da gerçekleşen seçimlerin sonuçlarına göre Muhafazakar Parti parlamentoda 12 sandalye kaybederek 318’e geriledi. DUP ise son seçimlerde 10 sandalye elde etti.


Foster da Başbakan May gibi İngiltere'nin AB'den çıkışını destekliyor ve İskoçya'nın İngiltere'den ayrılmak istemesine karşı çıkıyor.

Ülkedeki en son azınlık hükümeti 1992 seçimlerinden sonra kurulmuştu. Thatcher'ın görevden ayrılmasından sonra girdiği ilk seçimlerde çoğunluğu sağlayan Muhafazakar Parti, azınlık hükümeti kurmuştu.

#İngiltere
#Başbakan May
7 yıl önce