Dünya Meksikada akar yakıt krizi Bidonlarla taşıyorlar

Meksika'da akaryakıt krizi

Meksika'da akar yakıt krizi: Bidonlarla taşıyorlar

Meksika'da boru hatlarından yapılan akaryakıt hırsızlığı nedeniyle bazı boru hatları hizmete kapatıldı. Benzin ve motorin bulmakta zorluk çeken vatandaşlar, istasyon önünde sıra oluşturdu.

Haber Merkezi AA
Meksika'daki akaryakıt krizi nedeniyle halk uzun kuyruklar oluşturdu.
Meksika'daki akaryakıt krizi nedeniyle halk uzun kuyruklar oluşturdu.

Latin Amerika ülkesi Meksika'da boru hatlarından yapılan akaryakıt hırsızlığı nedeniyle bazı boru hatlarının hizmete kapatılmasının ardından vatandaşlar benzin ve motorin bulmakta zorlanıyor.

Dağıtımdaki aksamalar nedeniyle ülke genelinde yaşanan akaryakıt sıkıntısı ikinci haftasına girdi.

Boru hatlarının kapatılması nedeniyle akaryakıt dağıtımı geçici olarak tankerlerle yapılırken, yaşanan gecikmeler sonucu benzin istasyonları önünde uzun araç kuyrukları oluştu.

Reuters
Meksika'da halk, akar yakıt krizini protesto ediyor.

Meksiko eyaletinde vatandaşların üzerinde çatlaklar oluşan boru hattından sızan petrolü plastik leğenlere ve şişelere doldurduğu görüntüler hafta sonu sosyal medyada yayıldı.

Devlet Başkanı Lopez Obrador, vatandaşlara hitabında, akaryakıt sıkıntısının boru hatlarından yapılan hırsızlıkla mücadelenin sonucu olduğunu belirterek vatandaşlardan sabırlı olmalarını istedi.

1 Aralık 2018'de yemin ederek göreve başlayan yeni Devlet Başkanı Obrador, devlete ait boru hatları ve akaryakıt depolarından yapılan hırsızlıkla mücadele etme sözü vermişti.

Reuters
Meksika'da halk, akar yakıtları bidonlarla taşıyor.

Obrador, suç şebekelerinin boru hatlarına açtıkları deliklere kaçak musluklar yerleştirerek hatlar üzerinde depolar kurduğunu ifade etmişti.

Akaryakıt hırsızlarıyla mücadele için bazı boru hatlarının kapatılması talimatı veren Obrador, "Bakalım ilk önce kim yorulacak, yakıt hırsızları mı, biz mi?" diyerek bu duruma daha fazla göz yumulmayacağını vurgulamıştı.

Ülkede devlete ait boru hatları ve akaryakıt depolarından yapılan akaryakıt hırsızlığının maliyetinin yılda 3 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

REKLAM

Reuters
Meksika'da halk, akar yakıtları bidonlarla taşıyor.

ABD Meksika krizi derinleşiyor
EKONOMİ
ABD Meksika krizi derinleşiyor

ABD ile Meksika arasında kriz
DÜNYA
ABD ile Meksika arasında kriz

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.