Dünya Mesajı alay konusu oldu

Mesajı alay konusu oldu

Son dönemde bir numaralı Türkiye karşıtı haline gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron Twitter’de Türkçe mesaj yazdı. Ama ne dediği anlaşılmadı. “Ajaccio’da, Türkiye’ye net mesaj gönderdik; iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim” şeklindeki kötü Türkçe alay konusu oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları “Google Translate ile mi çevirdiniz” diye sordu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Mesajı alay konusu oldu
Emmanuel Macron

10 Eylül’de Fransa’nın Korsika Adası’nda Türkiye karşıtı söylemlerde bulunup “Avrupalılar olarak Erdoğan’a karşı sert ve güçlü olmalıyız” açıklamasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz’deki gerilime ilişkin bir mesaj yayınladı. 24-25 Eylül’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de Doğu Akdeniz’in de gündem maddeleri arasında yer alacağı Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesi Twitter hesabından ilk kez Türkçe paylaşımda bulunan Macron, berbat Türkçe’siyle alay konusu oldu. Macron mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ajaccio’da, Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik; iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosunun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim.”

ANLADIYSAM BAE’Lİ OLAYIM

Sosyal medyadaki mesajına tepki yağan Macron, kullandığı berbat Türkçe sebebiyle de büyük eleştiri aldı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, mesajı “Türkçe Google Translate” uygulamasından otomatik olarak çevirdiğini belirttikleri Macron’un ne demek istediğini anlamadıklarını ifade etti. François Morelle adlı Fransız sosyal medya kullanıcısı, “Az da olsa Türkçe biliyorum ama bu kadar da kötü bir çeviri görmedim” diye Macron’u eleştirdi. “Macron efendi! Resmen Google Translate’ten çevirmiş atmışsın mesajı. Türkçe danışmanına sorsaydın iyiydi. Ne dediğine Fransız kaldık. Bir şey anladıysam BAE’li olayım” diyen Ömer Salimoğlu adlı kullanıcı da Fransız Cumhurbaşkanı ile dalga geçti.

Dönüşüm: Macron'un hayal dünyası
OYNAT 06:28
Dönüşüm: Macron'un hayal dünyası
Henüz 39 yaşında Fransa Başkanı olan Macron, ülke tarihinin en genç başkanı olurken Fransa'nın dış politikası da bir gencin tarihe geçme arzusuyla dönüşüyordu.

Macron Fransa’yı temsil etmiyor
DÜNYA
Macron Fransa’yı temsil etmiyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.