Dünya Milletler üstü "Beş Göz"lü istihbarat

Milletler üstü "Beş Göz"lü istihbarat

Vekalet savaşlarının yeni devi Çin ve Rusya özelinde devam ederken, diğer yandan dünya genelinde Five Eyes adında bir istihbarat cephesi oluşturuldu. Çok gizli faaliyetleri neticesinde dünyada meydana gelen siyasi, ekonomik, askeri her gelişmeyi çıkarlarına uygun düşecek şekilde düzenleyen 1590'dan bu yana dünya sahnesine yön veren Rothschild ailesi küresel bir gözetleme sistemi kurdu. İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nin esas parçalarını oluşturduğu Beş Göz sistemi Snowden tarafından "kendi ülkelerinde bilinen, yazılmış kanunlara uymayan " milletler üstü" istihbarat organizasyonu olarak tanımlanıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Beş ülkenin ana istihbarat servisleri de bu küresel gözetleme sisteminin esas parçalarını oluşturuyor.
Beş ülkenin ana istihbarat servisleri de bu küresel gözetleme sisteminin esas parçalarını oluşturuyor.

Berlin duvarının yıkılması , Sovyetler Birliği'nin çöküşü iki kutuplu dünyanın da yok olduğu şeklinde yorumlanıyordu ama sanıldığının aksine yeni bir dünya düzeni şekilleniyor.

Dünya, Çin ve ABD özelinde doğu ve batının yeni bir formda çatışmasına hazırlanıyor. Bu çatışmanın silahları ise “ekonomi ve teknoloji “

Dünya, siyaset ve komplo kelimelerini birlikte kullandığınızda, herkesin aklına gelen isim Rothschild.

Bu ailenin adı ne Forbes dergisinin düzenlediği ”Yılın Zenginleri” bölümünde yer alıyor ne de dünya jet-sosyetesinin partilerinde. Ancak bir çok ülke diplomatı bu ailenin adını duyduğunda beş dakika durmak zorundadır. Çünkü bu aile dünya tarihi sahnesinde 1590 yılından beri vardır ve dünyanın ailenin çok gizli faaliyetleri neticesinde bugünkü şeklini almasında bu ailenin de katkısı var. Dünyada olan her siyasi ve ekonomik , askeri gelişmeleri çıkarlarına uygun düşecek şekilde düzenlemek bu ailenin en kutsal görevlerindendir.

Fakat bugün bu misyonu daha kapsamlı ve organize şekilde temsil eden başka bir oluşum var. Five Eye yani Beş Göz.

Milletler üstü
OYNAT 04:45
Milletler üstü "Beş Göz"lü istihbarat dünyayı izliyor
Vekalet savaşlarının yeni devi Çin ve Rusya özelinde, diğer yandan dünya genelinde Five Eyes (Beş Gözler) adında bir istihbarat cephesi oluşturuldu. Çok gizli faaliyetleri neticesinde dünyada meydana gelen siyasi, ekonomik, askeri her gelişmeyi çıkarlarına uygun düşecek şekilde düzenleyen 1590'dan bu yana dünya sahnesine yön veren Rothschild ailesi küresel bir gözetleme sistemi kurdu. İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nin esas parçalarını oluşturduğu Beş Göz sistemi Snowden tarafından 'kendi ülkelerinde bilinen, yazılmış kanunlara uymayan ' milletler üstü' istihbarat organizasyonu olarak tanımlanıyor.

Peki nedir bu Beş Göz

İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin, Kuzey Kore ve Rusya’ya karşı kurulan bir istihbarat ağından bahsediyoruz. Bu beş ülkenin ana istihbarat servisleri de bu küresel gözetleme sisteminin esas parçalarını oluşturuyor:

  • ABD'nin "Ulusal Güvenlik Ajansı ", İngiltere'nin "Ulusal Siber Güvenlik Merkezi", Kanada'nın "İletişim Güvenliği Örgütü ", Avusturalya'nın " Avustralya Haberleşme Direktörlüğü " ve Yeni Zelanda'nın "Devlet İletişim Güvenliği Bürosu " teşkilatları bunların başlıcaları.

Bunlar arasında örneğin, İngiltere'deki "RAF" (Royal Air Force) dünyanın en büyük elektronik gözetleme merkezi olarak biliniyor. Burada dünya üzerindeki bütün haberleşmelere müdahale edilerek İngiltere ve ABD için istihbarat toplanıyor.

"Milletler üstü istihbarat"

Sadece NSA ve RAF'ın bile bu sisteme dahil olduğu düşünüldüğünde '5 Göz'ün istihbarat kapasitesinin gücü ve sınırları daha iyi anlaşılabilir. Ayrıca, bunlara bağlı diğer onlarca haber alma teşkilatı da '5 Göz' ağının en önemli kaynakları.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, Beş Göz'ü "kendi ülkelerinde bilinenen, yazılmış kanunlara uymayan " milletler üstü" istihbarat organizasyonu olarak tanımlıyor.

Stratejik deniz alanlarından geçen taşımacılık trafiğinden balistik füze testlerine, yabancı uydu dağıtımları ve ilgili askeri faaliyetlerini kapsayan havacılık alanını ve deniz alanı gibi birçok yerde etkisi olan bir oluşum.

Terör örgütleri, silah anlaşmaları, ayaklanmalar, krizler Beş Göz'ün ilgi kapsamında;

Tüm beş üye için ciddi endişe kaynağıdır bunlar ve bu bağlamda aralarındaki istihbarat işbirliğinin, hükümetlerini en yeni bilgilerle güncel tutması esas almayı önceliyorlar. Bu, politika oluşturma sürecine yardımcı olur, çünkü ittifak tarafından toplanan ve analiz edilen veriler, aynı zamanda hükümetin günlük temeli için de hayati öneme sahip olabilir; Özellikle, bu günlük çabalar olası terör kaynaklarının ve diğer geleneksel olmayan tehditlerin izlenmesi ve tanımlanmasından oluşmaktadır.

Beş Göz Çin’in peşinde
DÜNYA
Beş Göz Çin’in peşinde

"Üçüncü Taraf" ülkeleri ile iş birliği

Beş Göz, "Üçüncü Taraf" ülkeleriyle birlikte de çalışıyor. Danimarka, Fransa, Norveç ve Hollanda ile işbirliği "Dokuz Gözler" adını alır ve daha geniş çerçevede oluşturulan "On Dört Göz" de bu silsilenin bileşenlerinden.

İttifaka Belçika, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç de dahil edilir. On Dört Göz'ün resmi adı SIGINT Eski kıta Avrupa'sı amaçları ise, üyeleri arasında askeri sinyallerin değişimini koordine etmek. Bu ittifak, İngiltere ile ABD arasında Soğuk Savaş döneminde karşılıklı güvenin güçlendirilmesi ve iki ülke arasındaki bağların derinleştirilmesi için daha güçlü bir işbirliğinin temelini oluşturmaya yardımcı oldu. Başka bir deyişle, anlaşma, İngiltere ve Birleşik Devletler arasındaki "özel ilişkiyi" pekiştirdi. Soğuk Savaş döneminde İngiltere için işbirliği çok önemliydi. Bu ittifaka dair çok az sayıda belge kamuya açıktır, ancak resmi olarak gerçekleştirilenler ile anlaşmanın temel boyutunu görebiliyoruz.

  • 1946 tarihli anlaşmaya göre, taraflar, dış iletişim ile ilgili olarak aşağıdaki işlemlerin değişimini kabul ederler: veri trafiği toplanması, iletişim belgelerinin ve ekipmanlarının alınması,trafik analizi, kripto analiz, şifre çözme, çeviri, satın alma,iletişim örgütleri, uygulamaları, prosedürleri ve ekipmanları ile ilgili bilgiler. Bu, anlaşmanın ve amaçlarının ilk kapsamını gösteriyor.

Ayrıca, ittifakın her bir üyesinin dünyanın belirli bölgeleri üzerinde istihbarat toplanması ve analizinden sorumlu olduğu bilinmekte. Ayrıca, bahsi geçen birçok ülkenin, özellikle tarafların güvenlik hizmetlerinin başkanlarını bir araya getiren NATO Özel Komitesi aracılığıyla başka istihbarat işbirliği bağlantılarına sahip olduğunu belirtmek gerekir.. Beş Göz, "İngilizce Konuşan Dünya" vatandaşlarını daha güvende tutmak ve üyeler arasında güven ve güvene dayanan on yıllar süren ilişkilerin sonucu olan vazgeçilmez bir oluşumdur..

Abone Ol Google News
Uyuyan hücreyeşafak baskını

Uyuyan hücreye
şafak baskını

​Özel harekat polisleri eş zamanlı baskın yaptı.
Koruma amaçlı taşıyorum

Koruma amaçlı taşıyorum

​Adana'da iki tabancayla yakalanan şüpheliden tuhaf savunma.
Trumptan Boltona şok şuçlama

Trump'tan Bolton'a şok şuçlama

​Ben bu aptalı dinleseydim şu anda 5. Dünya Savaşı'nda olurduk.
Devlet geçit vermeyecek!

Devlet geçit vermeyecek!

​Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet girişimine tepki.

Çocuklar buna<br>çok sevinecek

Çocuklar buna
çok sevinecek

​Türkiye genelinde dijital seferberlik başladı.
Libya'nın petrolünü<br>Türkiye çıkaracak

Libya'nın petrolünü
Türkiye çıkaracak

​Türkiye, Libya'nın yeniden inşası için harekete geçti.
Ulu çınar uyandı

Ulu çınar uyandı

​Erdoğan Türkiye'nin haklarını gasp etmeye çalışan ülkelere sert mesaj verdi.
İdlib<br>patlamak üzere

İdlib
patlamak üzere

Rus savaş uçakları İdlib'e hava bombardımanı yaptı.
Almanya'dan<br>insanlık dışı karar

Almanya'dan
insanlık dışı karar

"​Çocuklarımın Hristiyan yapılmasından korkuyorum."
Dünyaya online<br>mesaj verecek

Dünyaya online
mesaj verecek

​Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşacak.
Bağımlı anneleri<br>de harekete geçiyor

Bağımlı anneleri
de harekete geçiyor

Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan anneler örnek oldu.
Yaşasın okulumuz

Yaşasın okulumuz

Koronavirüs nedeniyle kapalı olan okullar dün kapılarını açtı.
ABD derin<br>devletine çalışacak

ABD derin
devletine çalışacak

​BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed'den yeni kirli plan.
Marcao'nun<br>değeri belli oldu

Marcao'nun
değeri belli oldu

​Newcastle dışında bir İngiliz takımı daha istiyor.
Dink Vakfı'na<br>tehdide tahliye

Dink Vakfı'na
tehdide tahliye

​Ben psikolojik ilaçlar kullanıyorum, özür dilemeye hazırım.
Zehir<br>servisine baskın

Zehir
servisine baskın

Evde kurdukları özel düzenek ile adeta uyuşturucu serası oluşturmuşlar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.