Dünya Mısırda Sisi karşıtı protestolar Yüz binler sokağa indi

Mısır'da Sisi karşıtı protestolar: Yüz binler sokağa indi

Mısır’da devam eden Sisi karşıtı eylemlere katılım sayısı her geçen saniye artıyor. Şimdiden 10 ile sıçrayan gösterilerde, “Özgürlük,adalet, Sisi artık yeter” sloganları atılıyor ve darbeci Sisi’nin posterleri yakılıyor. Gösterilerin fitilini ateşleyen Muhammed Ali ise Savunma Bakanlığına ‘Sisi’yi tutuklayın’ çağrısında bulundu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sisi karşıtı gösteriler
Sisi karşıtı gösteriler

Mısır halkı, başta başkent Kahire’de olmak üzere çeşitli şehirlerde Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi protesto için sokaklara döküldü.

Protestocular, “Özgürlük, adalet, tek halk tek ordu, Sisi artık yeter” sloganları atarak Sisi’nın istifasını istedi. Öte yandan halk ‘Arap Baharı’nın en önemli simgelerinden olan Tahrir Meydanı’na yürüyor.

Darbeci Sisi'ye karşı yüz binler tek yürek oldu
OYNAT 00:49
Darbeci Sisi'ye karşı yüz binler tek yürek oldu
'yi kanlı bir darbe ile indirip 'ı Batılı güçlerin sömürgesi haline getiren darbeci Sisi'ye karşı yüz binlerce Mısırlı harekete geçti. Rejim aleyhine sloganlar atan yüz binlerce kişi sokağa döküldü. Kahire'de başlayan gösteriler ülke geneline yayılıyor. Mısırlı iş adamı , darbeci Sisi ve generallerinin kendisine verdikleri ihalelerle yolsuzluk yaptıklarını belirtmesi üzerine sağduyulu vatandaşları, Sisi'nin uyguladığı zulme karşı sokağa çıkmalarını istemişti.


İspanya’da yaşayan Mısırlı iş adamı Muhammed Ali, Sisi’yi yolsuzlukla suçlayarak halkı sokağa çağırmıştı. Ali'nin çağrısına cevap veren Mısırlılar darbeci Sisi'yi indiresiye kadar durmayacaklarını söylüyorlar.

Sisi'yi tutuklayın!

Sosyal medyadan yayınladığı videoda Muhammed Ali, halkın korku duvarını aşıp meydanları doldurması gerektiğini belirterek, "bu ilk adım, devamı gelecek" dedi.Muhammed Ali aynı zamanda Savunma Bakanlığı'na da çağrı yaparak "Sisi'yi tutuklayın" mesajını verdi.

Gösteriler şimdiden 10 şehre sıçramış durumda

Mısırlı gazeteci Ahmed Yusuf'un, paylaştığı bilgilere göre Sisi karşıtı eylemlerin yapıldığı şehirlerin listesini şöyle:

  • Kahire, İskenderiye, Süveyş, Menya, Beni Süveyf, El Mahalla, Kafr El-Zayat, Mansoura, El Şarkiye.


Mısır‘ın liman şehri Dimyat’taki göstericiler Sisi’nin posterlerini ateşe verdi

Yolsuzlukları ortaya çıkan darbeci Sisi, sokak eylemleri nedeniyle BM toplantısına gitme planını iptal ediyor
DÜNYA
Yolsuzlukları ortaya çıkan darbeci Sisi, sokak eylemleri nedeniyle BM toplantısına gitme planını iptal ediyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.