Dünya Mısırda yolsuzluk isyanı Göstericiler Sisinin istifasını istiyor

Mısır'da yolsuzluk isyanı: Göstericiler Sisi'nin istifasını istiyor

Mısırlı iş adamı Muhammed Ali'nin son bir aydır paylaştığı yolsuzluk videoları Mısırlıları ayağa kaldırdı. Darbeci Sisi ve Mısır ordusu arasında dönen yolsuzluklarla ilgili iddiaları milyonlarca kişi Youtube, Facebook ve Twitter üzerinden izledi. Dün akşam saatlerinde başkent Kahire'nin yanı sıra İskenderiye, Şarkiyye, Dumyat ve Suveyş'te eylemler yapıldı. Göstericiler eylemlerde darbeci Sisi'nin istifasını istedi. Twitter'da 'YeterArtıkSisi' hastaghiyle 30 milyona yakın tweet atıldı. Eylemciler aynı zamanda Mısır Savunma Bakanlığı'na Sisi'yi görevden indirme çağrısı yaptı. Mısır Savunma Bakanlığı'nın ise Twitter hesabından Sisi'yi takipten çıkarması tartışmalara neden oldu.

Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Televizyon kanalları ve sosyal medyada onlarca gösteri ve eylem görüntüsü yayımlandı.
Televizyon kanalları ve sosyal medyada onlarca gösteri ve eylem görüntüsü yayımlandı.

Mısır’ın başkenti Kahire, İskenderiye, Şarkiyye, Dumyat ve Suveyş'te Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanan süper kupa maçının ardından eylemler yapıldı.

Görgü tanıklarına göre, 300 civarında eylemci 25 Ocak Mısır devriminin simgesi haline gelen başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’na kısa bir süreliğine girerek yönetim aleyhinde slogan attı.

Polisin müdahalesinin ardından Tahrir Meydanı’na çıkan caddelere dağılan eylemciler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Reuters
Bazı caddelerde güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba kullandı ve bazı eylemcileri gözaltına aldı.

Polis, eylemlerin sona ermesinin ardından özellikle de Tahrir ve Talat Harb meydanları ve bu meydanlara çıkan caddelerde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Ülke dışından yayın yapan muhalefete yakın televizyon kanalları ve sosyal medyada onlarca gösteri ve eylem görüntüsü yayımlandı.

Eylemcilerin 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetiminin devrildiği 25 Ocak Devrimi esnasında kullandığı defol anlamına gelen “İrhal” şeklinde sloganlar attığı duyuldu.

Sosyal medya üzerinden “Tahrir Meydanı” adında bir hashtag açıldı. Söz konusu hashtagın kısa sürede Mısır genelinde birinci sıraya yükseldiği belirtildi.

Reuters
Göstericilerin, defol anlamına gelen “İrhal” şeklinde sloganlar attığı duyuldu.

Mısır medyası “Videolar eski”

Mısır’dan yayın yapan bazı gazetelerin internet siteleri ve yönetim yanlısı sosyal medya kullanıcıları “videoların bazılarının eski bazılarının da sahte” olduğunu ileri sürdü.

Darbeci Sisi'ye karşı yüz binler tek yürek oldu
OYNAT 00:49
Darbeci Sisi'ye karşı yüz binler tek yürek oldu
'yi kanlı bir darbe ile indirip 'ı Batılı güçlerin sömürgesi haline getiren darbeci Sisi'ye karşı yüz binlerce Mısırlı harekete geçti. Rejim aleyhine sloganlar atan yüz binlerce kişi sokağa döküldü. Kahire'de başlayan gösteriler ülke geneline yayılıyor. Mısırlı iş adamı , darbeci Sisi ve generallerinin kendisine verdikleri ihalelerle yolsuzluk yaptıklarını belirtmesi üzerine sağduyulu vatandaşları, Sisi'nin uyguladığı zulme karşı sokağa çıkmalarını istemişti.

Mısır yönetimine yakınlığı ile bilinen El-Yevm es-Sabi gazetesi muhalif televizyon kanallarında yayınlanan ve sosyal medyada paylaşılan vidolardaki görüntülerin çarpıtıldığını, görüntülerin süper kupayı 3-2 kazanan “Ehli” futbol takımı taraftarlarının sevinç gösterileri olduğunu yazdı.

Mısır'da Sisi karşıtı protestolar: Yüz binler sokağa indi
DÜNYA
Mısır'da Sisi karşıtı protestolar: Yüz binler sokağa indi

Mısır’da darbeci Sisi'ye karşı sokağa çıkma çağrısı yapıldı
DÜNYA
Mısır’da darbeci Sisi'ye karşı sokağa çıkma çağrısı yapıldı

Amr Edib “Sisi aleyhinde gösteri yapıldı”

MBC Mısır televizyonunda “Hikaye” adındaki programın sunucusu Mısırlı Amr Edib, Cumhurbaşkanı aleyhinde eylem yapıldığını söyledi.

Edib, “Süper kupa maçından sonra 30-40 kişilik küçük bir grup Tahrir Meydanı’nda iki üç slogan atıp birkaç dakikalık video çekti, hepsi bu kadar. Tabi ki hemen gözaltına alındılar.” ifadelerini kullandı.

  • Ne olmuştu?
  • İspanya’da yaşayan Mısırlı müteahhit Muhammed Ali’nin iki hafta önce sosyal medya üzerinden yayımlamaya başladığı videolar, kısa sürede yayılmış ve söyledikleri Mısır sokaklarında karşılık bulmuştu.
  • Yönetimle uzun süre çalıştığını ve ülkede son yıllarda yapılan yolsuzlukları bildiğini anlatan Ali’nin özellikle de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi hedef alması ve suçlaması dikkati çekmişti.
  • Takipçi sayısı kısa sürede hızla artan Ali, geçen pazartesi günü sosyal medya üzerinden “Sisi bu kadar yeter” adında bir hashtag açmıştı. Kısa sürede 1 milyona ulaşan hashtagın kapatılmasının ardından Ali, dün Mısır’ın Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanacak olan süper kupa maçının ardından eylem yapma çağrısında bulunmuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.