|
Dünya

Mısır’la karşılıklı ziyaret dönemi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkilerde başlayan yeni dönemde karşılıklı ziyaret ve görüşmelerin olabileceğini söyledi. Mısır’a büyükelçi atanması konusunun henüz görüşülmediğini belirten Çavuşoğlu, konunun bakan yardımcıları düzeyindeki toplantıda gündeme gelebileceğini açıkladı. Çavuşoğlu bugün Ankara’da Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile bir araya gelecek.

00:00 . 15/04/2021 Perşembe
Yeni Şafak
Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkilerde yeni bir dönemin başladığına işaret ederek bu çerçevede, karşılıklı ziyaret ve görüşmelerin olabileceğini kaydetti.

  • Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkiler hakkında, “Yeni dönemde karşılıklı ziyaretler de olabilir, görüşmeler de olabilir” açıklamasında bulundu.
    İki ülke arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde bir toplantı yapılacağını duyuran Çavuşoğlu, planlamanın sürdüğünü, tarihin henüz belli olmadığını söyledi.
    Mısır’a büyükelçi atanması konusunun henüz görüşülmediğini kaydeden Çavuşoğlu, konunun bakan yardımcıları düzeyine yapılacak toplantıda gündeme gelebileceğini ifade etti.
Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuşları kısıtlama kararına ilişkin ise bu durumun ister istemez turizmi etkileyeceğine işaret ederek
“Rusya’nın kararında siyasi bir gerekçe görmüyoruz”
diye konuştu. Kararın, Rusya Sağlık Bakanlığı’nın raporu doğrultusunda alındığını ifade eden Çavuşoğlu,
“Ruslar da gelmeyi çok istiyorlar, karar sağlık nedenleriyle alındı”
değerlendirmesinde bulundu. Çavuşoğlu, uçuşların tekrar başlatılmasına ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.
#​Mısır
#Ziyaret
#Mevlüt Çavuşoğlu
#Nikos Dendias
2 yıl önce
default-profile-img