Dünya Moskovada Esed pazarlığı

Moskova'da Esed pazarlığı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Rusya ziyareti sırasında gizli bir anlaşma yapıldığı iddia edildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İsrail Başbakanı Netanyahu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
İsrail Başbakanı Netanyahu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

İsrail merkezli Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail, Rusya’nın Suriye’deki İran etkisini kırması koşuluyla, Esed rejimini hedef almaktan vazgeçecek. İsrail Başbakanı Netanyahu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesiyle eş zamanlı gerçekleşen İsrail ordusunun Suriye’de 3 askeri hedefe yönelik saldırısı da Moskova’ya yönelik bir mesaj olarak değerlendirildi. Uyarısını uygulamalı olarak Putin’e ileten Netanyahu, güvencesini alarak ülkesine döndü. Putin ülkesiyle İsrail arasındaki ilişkiyi, “Genel olarak ikili ilişkiler çok olumlu ilerliyor. Bu durum aynı zamanda siyasi ilişkiler için de geçerlidir. Askeri ilişkiler iyi bir düzeyde gelişmekte. Bu iyi düzey insani alanlar için de geçerlidir” sözleriyle değerlendirdi.

  • Velayeti’yi kabul etti
  • Moskova’dan ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Netanyahu, Washington ile tam koordinasyon halinde hareket ettiklerini söyledi. Putin'le görüşmeyi 16 Temmuz'da gerçekleşecek ABD-Rusya zirvesinin öncesine denk getirdiklerini ifade eden Netanyahu, "ABD ile tam şeffaflık içinde hareket ediyoruz" dedi. Öte yandan, Rus lider Putin'in, Netanyahu'nun hemen ardından İran dini lideri Ali Hamaney'in UUluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti'yi Novo-Ogarevo Başkanlık Rezidansı’nda kabul etmesi de dikkat çekti.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.