Dünya Mülteci kriziAByi çatlattı

Mülteci krizi AB’yi çatlattı

İtalya’nın limanlarını kapattığı 629 mülteciyi taşıyan kurtarma gemilerini İspanya kabul etse de sorun giderek büyüdü. Üyelerine söz geçiremeyen Avrupa Birliği acziyet sergilerken Roma-Paris arasında diplomatik kriz çıktı. İtalya’nın aşırı sağcı Başbakanı Conte, Fransa’yı iki yüzlülükle suçladı. İtalya, Fransız elçiyi Dışişleri’ne çağırdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İtalya’nın aşırı sağcı Başbakanı Conte - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
İtalya’nın aşırı sağcı Başbakanı Conte - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Mülteci krizi Avrupa Birliği’nin (AB) temellerini sarsıyor. Birliğin söz geçiremediği aşırı sağcı İtalyan hükümeti, 123’ü bebek ve çocuk 629 göçmenin bulunduğu Aquarius gemisinin demir atmasına izin vermeyerek Avrupa’da krize neden oldu. İtalya ve Malta, birbirlerini uluslararası kanunları ihlal etmekle suçlarken kriz, İspanya’nın mültecilerii kabul etmesiyle geçici olarak çözüldü. Ancak İtalya kendini eleştiren birlik üyelerini yerden yere vurarak geri adım atmayacağını duyurdu. AB ise hem uluslararası kanunları ihlal eden hem de daha önceki anlaşmaları uygulamayan üye ülkeler karşısında çaresizsizlik sergiliyor.

DEVE KUŞU POLİTİKASI

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, AB’nin sığınmacı sorunu karşısında devekuşu gibi kafasını kuma gömme politikasını bırakması gerektiği, durumun artık böyle devam etmeyeceği uyarısını yaptı.

FRANSA İKİYÜZLÜ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, İtalyan hükümetini sorumsuzluk ve umursamazlıkla suçlayarak uluslararası yasalara uymaya davet etmesi ise Roma’yı çıldırttı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ‘’Fransa, gerçekten olan bitenlerden bihaber. Konu mülteciler olunca sırtlarını çevirmeyi tercih eden ülkelerin iki yüzlülükle ders vermelerini kabul edemeyiz’’ dedi.

FRANSIZ ELÇİ ÇAĞRILDI

Roma, Paris’le söz düellosunu bir üst düzeye taşıdı. Fransa’nın Roma Büyükelçisi, İtalya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak hükümetinin açıklamaları sebebiyle uyarıldı.

MACRON’A AMBARGO

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, ‘’Fransa İtalya’dan resmen özür dilemediği takdirde Başbakan Conte, Macron ile görüşmesini iptal edecek’’ açıklamasını yaptı.

REKLAM

‘MİDE BULANDIRICI’

Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü sözcüsü Gabriel Attal ‘’İtalya’nın aldığı pozisyon midemi bulandırıyor’’ çıkışını yaptı.

Kurz-Merkel göçü görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yasa dışı göçün Avrupa’ya ağır zarar verecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Merkel, başkent Berlin’de Avusturyalı mevkidaşı Sebastian Kurz ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Avusturya’nın 1 Temmuz’dan itibaren AB dönem başkanlığını üstleneceğini anımsatarak, dönem başkanlığının başarılı geçmesi için Avusturya’ya destek vereceklerini belirtti. Merkel, sığınmacılar konusunda AB ile Türkiye arasındaki mutabakattan dolayı Avrupa’ya ulaşan sığınmacıların azaldığını, bundan dolayı AB ülkelerinin tek başına değil birlikte hareket etmeleri gerektiğini kaydetti. Avusturya Başbakanı Kurz da AB Dönem Başkanlığının kolay bir görev olmayacağını söyledi. Kurz, “Biz bilinçli bir şekilde güvenlik konusuna odaklanıyoruz. İç güvenliği sağlamak için göç konusunun çözümüne ihtiyaç var” diye konuştu.

  • Tehlikeli çağrışım
  • Avusturya Başbakanı Kurz, Almanya, Avusturya, İtalya bakanlar görüşmesinde yasadışı göçe karşı eksen oluşturulduğunu açıkladı. Eksen ifadesi, akıllara bu ülkelerin 2. Dünya Savaşı’ndaki Mihver Devletleri İttifakı’nı getirdi.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.