Dünya Neo-Naziler deşifre oldu

Neo-Naziler deşifre oldu

Belçika'da Flaman Gençlik Konseyi yönetiminde yer alan Neo-Nazi yapı deşifre oldu. Kendilerini toplum içinde ılımlı ve kültürel değerleri koruyan bir topluluk olarak gösteren Schild&Vrienden'in gizli online tartışma gruplarında ırkçı, Yahudi ve İslam düşmanı söylemleri Flaman kamuoyunu şoka uğrattı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Örgüt, Flaman kimliği ve aile değerlerini korumaya çalışan konservatif-ılımlı bir hareket olarak tanıtıyor.
Örgüt, Flaman kimliği ve aile değerlerini korumaya çalışan konservatif-ılımlı bir hareket olarak tanıtıyor.

Flaman resmi yayın organı VRT’nin Kanal Een’de yayınlanan Pano programı için 6 ay boyunca takip edilen aşırı sağcı grubun Belçika'da nasıl örgütlendiği açığa çıktı. Flaman-Milliyetçi gençlik hareketi olarak kendini gösteren Schild&Vrienden, kamuoyuna kendisini, Flaman kimliği ve aile değerlerini korumaya çalışan konservatif-ılımlı bir hareket olarak tanıtıyor. Grup üyelerinin bu denli ciddi bir şekilde örgütlenmesi, Almanya'nın Chemnitz kentinde aşırı sağcı grupların ayaklanması benzeri bir eylem hazırlığı içinde olduklarını düşündürdü. Grubun deşifre olmasının ardından Belçika Federal Hükümeti Başbakanı Charles Michel, Milli Güvenlik Konseyi'ne anti-semitizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ile mücadelede operasyonuna yönelik kaynakların güçlendirmeye teşvik edeceğini belirtti. Öte yandan, Belçika'nın RTBF televizyonunda ünlü bir hava sunucusu olan Cecile Djunga, yayından sonra telefondan ırkçı sözlü tacize uğradı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda son yaşadığı olayı aktaran Cecile Djunga, 1 seneden bu yana çalıştığı işinden dolayı tonlarca ırkçı mesaj aldığına dikkat çekti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.