Dünya Nijeryada 204 Boko Haram üyesi teslim oldu

Nijerya'da 204 Boko Haram üyesi teslim oldu

Nijerya'nın kuzeydoğusunda terör örgütü Boko Haram'a mensup 204 kişinin teslim olduğu bildirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Nijeryada 204 Boko Haram üyesi teslim oldu
Nijerya'da 204 Boko Haram üyesi teslim oldu

Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, ülkenin Borno eyaletinde Boko Haram ve ISWAP'a yönelik operasyonlarda, eyaletin Bama bölgesinde 204 teröristin orduya teslim olduğu belirtildi.

Açıklamada, teslim olan Boko Haram üyelerinin profillerinin çıkarılması ve topluma kazandırılması için rehabilitasyondan geçirilecekleri ifade edildi.

Nijerya'nın Borno eyaletinde geçen sene açlık nedeniyle 5 binden fazla Boko Haram ve ISWAP üyesi teslim olmuştu.

Son yıllarda düzenlenen operasyonlara rağmen örgüt, Nijerya'da hala ciddi güvenlik sorunu oluşturuyor.

Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın kurucusu Muhammed Yusuf'un oğlu Ebu Musab el-Barnawi, 2009'da babasının ölümünden sonra Boko Haram'ın sözcüsü olmuştu.

Boko Haram içerisinde 2016'da başlayan liderlik krizi örgütün Barnawi ile Ebubekir Şekau arasında bölünmesine neden olmuştu.

Şekau, Boko Haram'ı yönetirken, Barnawi ISWAP'ı kurarak eylemlerine devam etmişti.

Ülkede 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Terör örgütü Boko Haram, kaçırdığı öğrencilerin görüntülerini yayınladı
OYNAT 00:32
Terör örgütü Boko Haram, kaçırdığı öğrencilerin görüntülerini yayınladı
Nijerya'da terör örgütü Boko Haram, 11 Aralık'ta yatılı bir okula düzenlediği saldırının ardından esir aldığı yüzlerce öğrencinin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde öğrencilerden birinin, 'Buraya bize yardım etmek için gelen tüm birlikler, lütfen onları geri gönderin' dediği görüldü. Nijerya ordusunun kaçırılan öğrencileri kurtarmak üzere operasyon hazırlığında olduğu bildirildi.

Kamerun’da vahşet: Kadınları çocukları ile katlettiler!
OYNAT 01:36
Kamerun’da vahşet: Kadınları çocukları ile katlettiler!
Kamerun ordusunun terör örgütü Boko Haram ile ilişkisi olduğu iddiasıyla birçok köyde kadın, çocuk demeden sivil katliamları yaptığı ortaya çıktı. Yansıyan görüntüler hayrete düşürüyor…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.