Dünya Pariste 130 kişiye yasak

Paris'te 130 kişiye yasak

Paris Emniyet Müdürü Michel Cadot, daha önceki gösterilerde taşkınlık yapan yaklaşık 130 kişinin başkentte yarın düzenlenecek protesto yürüyüşüne katılımının yasaklandığını açıkladı.

Haber Merkezi AA
Cadot yaptığı yazılı açıklamada, ''bu kişilerin, çalışma yasa tasarısını protesto eylemlerinde daha önce yaptıkları taşkınlıklar yüzünden polis tarafından sorgulandığını ve mahkemeye sevk edildiklerini'' bildirdi.

''Bu kişilerin şiddet ve kamu malına zarar vermek suçlarından yargılanacaklarını'' kaydeden Cadot, ''mahkeme kararını beklemeden bu kişilerin yeniden gösterilere katılmasına tedbir amaçlı yasak getirdiklerini' ifade etti.

Fransız polisi tek tek sildirdi
OYNAT 01:22
Fransız polisi tek tek sildirdi
Fransa'da yeni çalışma yasasını protestolar devam ederken, eylemcilere karşı orantısız güç kullanan Fransız polisi basın özgürlüğünü hiçe saymaya devam ediyor. Fransız polisinin olayları görüntüleyen bir kişiye, görüntüleri zorla sildirmesi kameraya böyle yansıdı.


"Yoğun güvenlik önlemleri alınacak"
Cadot, yarın Paris'te düzenlenecek protesto yürüyüşü için polisin seferber olduğunu ve yoğun güvenlik önlemleri alacaklarını bildirdi.

Çalışma yasa tasarısına karşı çıkan işçilerin geçen ay başlattıkları grevlerin etkisi azalırken, sol eğilimli sendikalar, başkentte yarın düzenlenecek gösteriyle yine seslerini duyurmak istiyor.

Demiryolu, petrol rafinerisi ve temizlik işçilerinin grevleri, aşırı yağışlar nedeniyle oluşan su taşkınları ile birlikte son dönemde ülke genelinde yaşamı olumsuz etkilemişti.

Fransa'da polis şiddeti
FOTOĞRAF 11
Title
Fransız polisi, gaz bombaları ve kaba kuvvet kullanarak gösterileri sonlandırmaya çalışıyor.
Title
Fransa'da gösteriler uzun bir süredir devam ediyor.
Title
Olay 26 mayıs tarihinde Toulouse şehrinde yaşandı.
Title
Polis kaldırımdan yürümek isteyen kadını korkuluklara doğru yaslıyor.
Title
Fransız polisi yürüyen kadına doğru hızlı adımlarla yaklaşıyor.
Title
Sonra kadına sert bir şekilde yumruk atıyor.
Title
Fransız polisinin attığı yumruk kare kare görüntülendi.
Title
Kadın darbeden sonra yere düştü.
Title
Videoyu kaydeden kişi kadını yerden kaldırmak için yardım ediyor.
Title
Yumruğu atan Fransız polisi uzaklaşıyor.
Title
.
Fransa'da polis şiddeti
Fransa'da yeni çalışma yasası çalışanlar tarafından protesto ediliyor. Bu nedenle Fransa'nın büyük bir bölümünde çalışanlar greve gitmeye başladı. Fransız polisi, protestocuları dağıtmak için kaba kuvvete başvurmaktan çekinmiyor. Dailymail'in haberine göre kaldırımdan geçmek isteyen bir kadına yumruk atan polis kameralara yansıdı. Polis memuru kadına vurduktan sonra arkasına bakmadan yürümeye devam ediyor.


Fransa'da hükümet, ülkenin EURO 2016'ya ev sahipliği yaptığı bu dönemde, grevcileri ''sorumsuzlukla'' suçluyor.

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını belirtiyor.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.