Dünya Pentagon Petrol gelirleri ABDye değil SDGye gidecek

Petol gelirleri SD'ye gidecek

Pentagon: Petrol gelirleri ABD'ye değil SDG'ye gidecek

Pentagon Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarından elde edilecek gelirlerin ABD'ye değil terör örgütü uzantısı SDG'ye gideceğini söyledi. Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman düzenlediği basın toplantısında petrol sahalarıyla ilgili "Buralardan elde edilecek gelir ABD'ye gitmiyor, SDG'ye gidecek" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Jonathan Hoffman
Jonathan Hoffman

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) Perşembe günü yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarından elde edilecek gelirin ABD'ye değil, terör örgütü uzantısı SDG'ye gideceğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Amerikan operasyonunda öldüğünü açıkladığı toplantısında Amerikan şirketlerinin Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarının kontrolünü sağlayabileceğine işaret etmişti.

Trump, DEAŞ'ın yeniden canlanması ihtimaline karşı az sayıda ABD askerinin Suriye'de 'petrol bulunan bölgelerde kalabileceğini' söylemişti.

Bölgede kaç ABD askeri kalacağına dair bir netlik yok ancak Reuters'ın haberine göre 1000'in altında olabileceği belirtiliyor.

Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman düzenlediği basın toplantısında petrol sahalarıyla ilgili "Buralardan elde edilecek gelir ABD'ye gitmiyor, SDG'ye gidecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe günü yaptığı açıklamada Barış Pınarı Harekatı'nda ABD ve Rusya ile varılan anlaşmanın yerine getirilmediği eleştirisi yapıp "Ne Amerika ne de Rusya onlara verdiğimiz süre içerisinde teröristleri bölgeden çıkaramadı. Bu yüzden terör örgütleriyle mücadelemiz kararlı bir şekilde sürüyor" dedi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.