Dünya Polis kapısına dayanınca kendini vurdu

Son dakika: Eski Peru başkanı kendini vurdu

Polis kapısına dayanınca kendini vurdu

Peru'nun eski devlet başkanı Alan Garcia, polisin rüşvet suçlamasıyla, evinin kapısına dayanması üzerine kendisini silahla vurdu.

Haber Merkezi Reuters
Eski Peru Devlet Başkanı Alan Garcia.
Eski Peru Devlet Başkanı Alan Garcia.

Eski Peru Devlet Başkanı Alan Garcia, bugün erken saatlerde kendisini vurdu.

Uluslararası haber ajansının kaynakları, olayın polisin rüşvet suçlamasıyla Garcia’nın kapısına dayanması üzerine kendi canına kastettiğini ifade etti.

Casimiro Ulloa Hastanesi’ne kaldırılan Garcia’nın sağlık durumu kritik.

Avukatı Erasmo Reyna da eski devlet başkanının, başkent Lima'da polis tarafından tutuklanmadan hemen önce kendisini vurduğunu söyledi.

Brezilyalı inşaat firması Odebrecht'ten rüşvet almakla suçlanan Garcia için mahkeme tarafından tutuklama kararı çıkarılmıştı. Garcia, hakkındaki suçlamaları reddediyordu.

Alan Garcia, Peru'da 1985-1990 ile 2006-2011 yıllarında devlet başkanlığı görevini yürütmüştü.

Latin Amerika'daki Odebrecht soruşturmaları, şirket yöneticilerinin ABD'deki davada Adalet Bakanlığı ile yaptıkları uzlaşma kapsamında 10 Latin Amerika ve 2 Afrika ülkesinde yetkililere rüşvet verdiklerini itiraf etmeleriyle başlamıştı.

Peru, Arjantin, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Kolombiya, Ekvador ve Venezuela makamları, kendi ülkelerinde şirketin faaliyetlerine ilişkin yolsuzluk soruşturmaları açmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.