Dünya Polonyada belediye başkanı sahnede kalbinden bıçaklandı

Polonya'da belediye başkanı Pawel Adamowicz sahnede bıçaklandı: Durumu ağır

Polonya'da belediye başkanı sahnede kalbinden bıçaklandı

Polonya'da Gdansk Belediye Başkanı Pawel Adamowicz, katıldığı yardım etkinliğinde bıçaklı saldırıya uğradı. Sahnede kalbinden bıçaklanan Adamowicz hayatını kaybetti.

Haber Merkezi AA
Gdansk Belediye Başkanı Pawel Adamowicz, sahnede bıçaklandı.
Gdansk Belediye Başkanı Pawel Adamowicz, sahnede bıçaklandı.

Polonya'nın Gdansk kentinin Belediye Başkanı Pawel Adamowicz, bir bağış organizasyonu sırasında sahnedeyken kalbinden bıçaklandı. İlk müdahalenin sahnede yapıldığı Adamowicz, ardından hastaneye kaldırıldı. Yerel medya, Adamowicz'in tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini duyurdu.

Baltık kıyısındaki Gdansk kentinin belediye başkanı Pawel Adamowicz, ülkenin en büyük yardım kuruluşlarından Büyük Noel Yardım Orkestrası'nın kentte düzenlediği etkinliğinde sahnede konuşma yaparken bir kişi tarafından bıçaklanmıştı.

Kalbine ve karın bölgesine çok sayıda bıçak darbesi alan Adamowicz, Gdansk Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmıştı.

Hastane doktorlarından Dr. Tomasz Stefaniak, yaptığı açıklamada, ameliyata alınan Adamowicz'i 5 saatlik müdahalenin ardından hayatta tutmayı başardıklarını, ancak belediye başkanının sağlık durumunun hala kritik olduğunu açıklamıştı.

Belediye Başkanı'nın sahnede bıçaklanma anı
OYNAT 00:34
Belediye Başkanı'nın sahnede bıçaklanma anı
Polonya'nın Gdansk kentinin Belediye Başkanı Pawel Adamowicz, bir bağış organizasyonu sırasında sahnedeyken kalbinden bıçaklandı.

Saldırgan sahneye 'gazeteci' kartıyla girmiş

Olayın ardından yakalanarak gözaltına alınan 27 yaşındaki saldırganın, daha önce banka soygunu gibi suçlardan sabıka kaydı bulunduğu ve saldırıyı "siyasi öç almak amacıyla" gerçekleştirdiğini söylediği kaydedildi.

Olay yerinden gelen görüntülerde, geçtiğimiz günlerde hapisten çıkan saldırganın "Adamovicz öldü" diye bağırdığı ve hapishanede işkence gördüğünü söylediği duyuluyor.

Polonya medyası, saldırganın sahneye gazeteci kartıyla girdiğini duyururken, bu bilgi resmi kaynaklarca doğrulanmadı.

Akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen saldırganın, geçmişte başka suç nedeniyle hapis cezası almasından Adamowicz'in Sivil Platform Partisini sorumlu tuttuğu aktarıldı.

REKLAM

Pawel Adamowicz, sahnede bıçaklandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.