DünyaPrensin babası açlık grevine başladı

Prens'in babası açlık grevine başladı

Suudi Arabistan'ın en zengin ismi Prens El Velid bin Talal'in babası Prens Talal bin Abdülaziz, Kasım ayında veliaht prens Muhammed'in başlattığı yolsuzluk operasyonlarını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Haber MerkeziDiğer
Diğer
Diğer

Kral Selman'ın üvey kardeşi olan 86 yaşındaki Prens Talal'ın, ilk çocuğu olan Prens El Velid Bin Talal'ın 4 Kasım'da gözaltına alınmasının hemen ardından, 10 Kasım'da yemek yemeyi kestiği, bir ay içinde 10 kilo kaybettiği ve şu sıralar Kral Faysal Hastanesi'nde tedavi altında tutulduğu kaydedildi.

Veliaht Prens Muhammed, yolsuzluk operasyonu adı altında aralarında Prens Talal'in oğlunun da bulunduğu yüzlerce prens, işadamı ve eski bakanı tutuklamıştı.

Anayasa metni hazırlamıştı

Kızıl Prens olarak da bilinen Talal bin Abdülaziz, aynı zamanda Kral Abdullah'ın üvey kardeşidir. Prens Talal kraliyet ailesi içinde Hür Prensler diye bilinen reform yanlısı grubun liderliğini yapmış, 1958 yılında insan hakları konusunda ilerlemeler içeren anayasal monarşi temelli bir anayasa metni yazmıştır.

  • Bunun yanında seçilmiş üyelerden oluşan bir danışma komitesi oluşturmaya çalışmış ancak denemeleri kral ve dini liderler tarafından uygun bulunmamış; hatta hazırlanan anayasa metninin şeriata aykırı olduğunu belirten bir fetva ile karşı karşıya kalmıştır.

1961 yılında krallık tarafından pasaportu iptal edilmiş, Mısır'a yerleşen prens kendisini sosyalist olarak tanımlamıştır. Burada Cemal Abdülnasır'dan etkilenen Talal kraliyet yönetimini eleştirip, yenilikler yapılması için çalışmaya devam etmiştir.

6 milyar dolar istiyor

Suudi Prens El Velid bin Talal'ın serbest bırakılması için hükümetin prensten 6 milyar dolar istediği son günlerde oldukça dikkat çekmişti. 62 yaşındaki veliaht prens 18 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin 57'inci adamı olarak tanınıyor.
Enes Ünal golleriyle Atletico Madrid'i yıktı
Spor

Enes Ünal golleriyle Atletico Madrid'i yıktı

Villarreal'de forma giyen milli futbolcumuz Enes Ünal, Atletico Madrid'le oynanan karşılaşmanın 82 ve 90+2. dakikasında attığı gollerle takımını 2-1'lik galibiyete taşıdı.
'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'
Dünya

'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'

TVNET Özel Yayını'na katılan Gazeteci Mete Sohtaoğlu, Afrin operasyonun önemli bir parçası olan Özgür Suriye Ordusu ile ilgili "Bazı kesimlerce küçümsenen ya da askeri tecrübe bakımından tecrübesi olmadığı iddia edilen Özgür Suriye Ordusu'nun özgüveninin geriye geldiğini görüyoruz. 7 yıl önceki ÖSO birlikleriyle, mevcut ÖSO birlikleri arasında ciddi farklılıklar var" dedi.
Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı
Teknoloji

Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı

iPhone’ların şifrelerini güvenlik güçleri ve güvenlik kurumlarının kırabilmesi için üretilen GrayKey adlı cihaz, piyasada satılmaya başladı. Çalıntı iPhone’ları korsan olarak satışa çıkarmasına da neden olacak bu cihaz, kötü niyetleri insanların eline geçtiğinde cihaz sahibinin tüm kişisel bilgilerinin de çalınmasına imkan sağlıyor.