Dünya Rezalette yarışıyor

Rezalette yarışıyor

Hollandalı İslam düşmanı siyasetçi Geert Wilders, Hollanda Parlamentosu binasında “Hazreti Muhammed” temalı karikatür yarışması düzenleyeceğini açıklayarak yeni bir provokasyon girişiminde bulundu. ‘İfade özgürlüğü’nü kılıf gösteren Wilders, yarışmacılara para ödülü verecek!

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Hollandalı İslam düşmanı siyasetçi Geert Wilders
​Hollandalı İslam düşmanı siyasetçi Geert Wilders

Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Hollanda Parlamentosu binasında “Hazreti Muhammed” temalı karikatür yarışması düzenleyeceğini açıklayarak yeni bir provokasyon girişiminde bulundu. Wilders, sosyal medya hesabından, “Özellikle İslam’a karşı düşünce özgürlüğü baskı altında. Bunu hiçbir zaman kabullenemeyiz. Bu yüzden geçmişte Müslüman olan dünyaca ünlü karikatürcü Bosch Fawstin ile bu yıl Temsilciler Meclisinde “Muhammed-karikatür yarışması” düzenleyeceğim” paylaşımında bulundu. Hollanda basınında çıkan haberlerde, Wilders’in, milletvekili bulunan siyasi partilerin parlamento binasında yılda bir kez etkinlik düzenleme hakkını bunun için kullanacağı belirtilirken, yarışmaya izin verilmediği takdirde başka bir mekanda organizasyonu düzenleyeceği kaydedildi.

MÜSLÜMANLARI PROVOKE EDİYOR

Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Tunahan Kuzu, Wilders’in amacının ramazan ayında Müslümanları provoke etmek olduğunu ve bunu bilerek yaptığını söyledi. Kuzu, “Bunun provokatif bir hareket olduğunu kendisi de bildiği için içindeki kin ve nefreti dışa vurarak ülkede yaşayan Müslümanları oyuna getirmek istiyor. Artık bu tür provokasyonlara burada yaşayan Müslümanların karnı tok. Wilders gibi Müslümanlara karşı nefret ve kin duyan kişilerin oyununa gelmemek lazım” dedi. Wilders’in yıllardır bu tür provokasyonları zaman zaman yaptığını ifade eden Kuzu, “Bu etkinliği zaten ancak Mecliste ofisinin olduğu, ona ayrılan bölümde yapabilir çünkü buna benzer siyasi içerikli etkinlikleri veya gösterileri Meclisin lobisi gibi herkesin ulaşabileceği yerde yapılmasına izin verilmez” dedi.

REKLAM

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Bazı Hollandalılar sosyal medyada Wilders’e tepki göstererek, “Gerçekten bu adamı bakım evine almalı. Hollanda’nın bu çocuk akıllıya karşı korunmaya hakkı var”, “Başka daha iyi yapacak işin yok mu?” ve “Sensin aslında Müslümanlara özgürlük hakkı tanımayan” mesajları paylaştı. Hollanda Parlamentosu Sözcüsü Anna Kodde de “Henüz Meclise böyle bir başvuru yapılmadı” ifadesini kullanarak, diğer başvurularda olduğu gibi değerlendirmek için önce başvurunun yapılmasını bekleyeceklerini bildirdi.

Wilders, son olarak Türk büyükelçiliği önünde “Uzak dur, bu bizim ülkemiz” yazılı pankart açarak, ülkeye kampanya ziyareti yapmak isteyen Türk hükûmet yetkililerini hedef almıştı.

Nefretin sembolü

Geert Wilders kariyerini genel olarak İslam karşıtlığı üzerine kurmuş bir siyasetçi. Wilders, yapımcısı olduğu 2008 tarihli “Fitne” isimli kısa filmle “İslam ölümcüldür” ifadelerine yer vererek, nefret kustu. İslam ve göçmen karşıtı düşünceleriyle adeta nam saldı. Wilders, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin başarısız olmasına da üzüldüğünü söylemiş, “Askeri rejim, her halükarda Erdoğan’dan iyidir” demişti. Aşırı sağcı lider, “Türkiye’de asıl darbenin Erdoğan tarafından yapıldığını ve hâlâ devam ettiğini” öne sürmüştü.

SÖZDE MİZAH

Avrupa’daki İslam düşmanlığı karikatür dergilerine dahi yansıdı. Sözde mizah amaçlı çizimler yapan Avrupalı karikatüristler, İslam’a ve cihan peygamberi Hazreti Muhammed’e dil uzattı. Müslümanları aşağılayıcı çizimleri dergilerinde basan İslam düşmanlarına Avrupa’daki siyasetçiler de destek veriyor. Sözde mizah içeren karikatürleri ile İslam düşmanlığı oluşturmak isteyen karikatüristler arkalarına aldıkları siyasiler ile karikatür yarışması adı altında İslam’a ve Müslümanlara hakaret içeren çizimler yaptırıyor.

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.