Dünya Riyad ve Abu Dabiden destek geldi

​Riyad ve Abu Dabi'den destek geldi

Riyad ve Abu Dabi'den destek geldi

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden, Sudan'daki askeri darbeye destek açıklaması geldi.

Haber Merkezi AA
Sudan’da protestocular Askeri Geçiş Konseyi’ne taleplerini iletti.
Sudan’da protestocular Askeri Geçiş Konseyi’ne taleplerini iletti.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Sudan'daki askeri darbeye destek açıklaması yapıldı.

  • Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansının (SPA) haberinde, "Suudi Arabistan Krallığı, Askeri Geçiş Konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları desteklediğini ve Sudan halkının yanında yer aldığını duyurmaktadır." ifadeleri yer aldı.

Haberde, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Sudan'a ilaç, petrol ürünleri ve buğday içeren yardım paketi sunulması talimatı verdiği de belirtildi.

Sudan Savunma Bakanı Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koyduğunu açıkladı
OYNAT 02:17
Sudan Savunma Bakanı Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koyduğunu açıkladı
Sudan Ordusu Ömer el Beşir'in tutuklandığını, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını ve üç aylık olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

BAE'den Sudan'daki darbeye destek açıklaması

BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Sudan Askeri Geçiş Konseyinin halkın yanında durmak, can ve mal güvenliğini sağlamak için ilan ettiği adımları destekliyor ve teyit ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

  • Sudan'daki tüm siyasi, mesleki ve halk gruplarının yanı sıra askeri kurumlara, meşru kurumların korunması ve yönetimde barışçıl geçişin sağlanması çağrısında bulunulan açıklamada, BAE Şeyhi Halife bin Zayid Al Nahyan'ın, Sudan halkına yardım alanlarını görüşmek üzere Askeri Geçiş Konseyi ile temasa geçilmesi yönünde talimat verdiği belirtildi.

BAE'den önce de Suudi Arabistan, Sudan'daki askeri darbeye destek açıklaması yapmıştı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Sudan'a ilaç, petrol ürünleri ve buğday içeren yardım paketi sunulması talimatı vermişti.

Savunma Bakanı Avad bin Avf, 11 Nisan'da devlet televizyonunda Yüksek Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu ve 2 yıllık geçiş döneminin başladığını duyurmuştu.

Ancak Bin Avf, Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden görevini bıraktığını ve yerine Abdulfettah el-Burhan'ı seçtiğini açıklamıştı.

Bin Avf'ın görevi bırakmasının ardından Askeri Geçiş Konseyinin başına geçen Burhan, dün akşam Askeri Geçiş Konseyi adına kararname yayımlayarak 8 kişinin konsey üyeliğine atandığını duyurmuştu.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Sudan'da muhalefetin 7 talebi var
DÜNYA
Sudan'da muhalefetin 7 talebi var

Sudan’daki Körfez darbesi
DÜNYA
Sudan’daki Körfez darbesi

Sudan'ın Türkiye talebi
DÜNYA
Sudan'ın Türkiye talebi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.