Dünya Riyadda tiyatro

Riyad'da tiyatro

Suudi Arabistan’daki Kaşıkçı davası tuhaflıklarla başladı. Resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre 5’i idamla yargılanan 11 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı. Ancak sanık isimleri ve ifadelerine ilişkin hiç detay verilmedi. Yüksek Yargı Konseyi de aynı gün “suç ispatlanmadıkça şüphelilere ceza uygulanamaz” kararı aldı. Böylece yargılama bir tiyatroya dönüştü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Riyadda tiyatro
Cemal Kaşıkçı

Suudi Arabistan'da, İstanbul Başkonsolosluğunda cinayete kurban giden gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti davasında 5'i idam talebiyle yargılanan 11 sanığın yargılanmasına başlandı. Davanın başladığı Suudi Arabistan Başsavcılığı, davanın başladığını basın açıklamasıyla duyurdu. Ancak açıklamada ne davanın detaylarına yer verildi ne de bir sanık adından bahsedildi. Savcılık yüzeysel bir açıklamayla "göstermelik duruşma"nın haberini verdi.

Suudi Arabistan’dan gelen 15 kişilik infaz timi, İstanbul Başkonsolosluğu ile konuta giriş ve çıkışta kameralara yakalanmıştı. Özel Müdahale Uzmanı Tuğgeneral Maher Abdulaziz M. Mutreb, cinayet sonrası konuttan çıkarken böyle görüntülenmişti.
Suudi Arabistan’dan gelen 15 kişilik infaz timi, İstanbul Başkonsolosluğu ile konuta giriş ve çıkışta kameralara yakalanmıştı. Özel Müdahale Uzmanı Tuğgeneral Maher Abdulaziz M. Mutreb, cinayet sonrası konuttan çıkarken böyle görüntülenmişti.

KONSOLOSLUKTA PARÇALANDI

  • Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan Suudi Arabistan başsavcılığı açıklamasına göre, Kaşıkçı cinayeti davasında yargılanan 11 sanık, dün Riyad'da avukatlarıyla birlikte ilk kez hakim karşısına çıktı. Açıklamaya göre, bütün sanıklar duruşmaya katıldı. Suudi Arabistan Başsavcılığı sözcüsü Şelan eş-Şelan başkent Riyad'da düzenlediği toplantıda, Kaşıkçı'nın boğuşma ve enjekte edilen ölümcül dozdaki ilaç nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Savcılığa göre, Kaşıkçı'nın cesedi konsoloslukta parçalanarak dışarı çıkarıldı ve yok etmesi için yerel işbirlikçiye verildi. Suudi savcılığı, bu yerel işbirlikçinin görüntüsüne ulaşıldığı bilgisini de paylaştı. Ancak bu bilgi, inandırıcı bulunmadı ve kamuoyunda “tiyatro” olarak yorumladı.

Suudi savcı, Veliaht Prens Selman’ın eski danışmanı Saud el-Kahtani’nin, cinayetin arkasındaki isim olduğunu belirtti.
Suudi savcı, Veliaht Prens Selman’ın eski danışmanı Saud el-Kahtani’nin, cinayetin arkasındaki isim olduğunu belirtti.

SAVCI KAHTANİ'Yİ İŞARET ETTİ

Açıklamada, sanıkların, iddianameyi dinlemelerinin ardından, mahkeme heyetinden iddianameyi istediği ve savunma yapabilmek için süre talep ettiği belirtildi. Açıklamada, mahkemenin gerekli soruşturmayı sürdürmesi için duruşmayı ileri bir tarihe ertelediği aktarıldı. Savcılığın 5 sanık için resmen idam cezası talebinde bulunduğu belirtildi. Başsavcılığın açıklamasında, beş sanık için istenen idam talebi de dahil mahkemeden, 11 sanık hakkında "Şeriat yasalarının gereğinin uygulanmasını talep ettiği" bilgisi yer aldı. Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman soruşturma dışında tutuldu. Savcıya göre, cinayetin arkasındaki isim, Veliaht Prens Selman'ın eski danışmanı Saud el-Kahtani. Açıklamada ayrıca, başsavcılığın Türkiye'deki başsavcılığa "davaya ilişkin Türkiye'nin elindeki tüm delillerin kendilerine ulaştırılması için daha önceden iki ayrı talebi yazılı olarak gönderdiği" kaydedildi.

TUHAF KARAR

Kaşıkçı davasının ilk duruşması dün yapılırken, Yüksek Yargı Konseyi, skandal bir karara imza attı. Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan habere göre, Adalet Bakanı ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Velid bin Muhammed es-Samani, davalara bakılırken objektif yargı ilkelerinin geliştirilmesi için bir genelge yayımladı. Karara göre, davalarda şüphe durumunda bir cezanın uygulanamayacağı, sanığın ya suçlu bulunacağı ya da serbest bırakılacağı ifade edildi. Bu kararın ülkede adaletin sağlanması sürecinde tarihi bir dönüşüm niteliğinde olduğu ve sanığın suçlu bulunması ya da suçu ispatlanmazsa serbest bırakılması arasında bir denge oluşturacağı kaydedildi. Yüksek Yargı Konseyinin söz konusu kararının, Kaşıkçı davasının ilk duruşmasının yapıldığı gün alınması ise dikkati çekiyor.

ABD FETÖ ile yüzleşti
GÜNDEM
ABD FETÖ ile yüzleşti

İmran Han
Türkiye’de
GÜNDEM
İmran Han Türkiye’de

FETÖ okulları
artık Maarif’in
GÜNDEM
FETÖ okulları artık Maarif’in

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.