Dünya Rumlar yokuşa sürüyor

Rumlar yokuşa sürüyor

Doğu Akdeniz’de doğalgaz gerilimi sürerken, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis dün bir araya geldi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kıbrıs'ta kritik görüşme.
Kıbrıs'ta kritik görüşme.

Basına kapılı görüşme 4 saat sürdü. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki resmi ikametgahında bir araya gelen iki lider, görüşmede BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile üçlü bir görüşme yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

OLUMSUZ TAVIR İÇİNDELER

Rum liderle “Hidrokarbon” konusunu görüştüklerini belirten Akıncı, “Biz doğru olduğunu düşündüğümüz bir öneri yaptık. Maalesef Rum tarafı olumsuz bir tavır içerisinde. Bu tutumlarının tekrarını bugün de gördük. Aramalara ara verme, bir arada hareket etme yok. Geriye kalan ayrı ayrı bu alanda girişimleri sürdürmesi kalıyor. Ortada başka seçenek kalmıyor. Durum bu olduğu sürece Kıbrıs Türk tarafı, Türkiye ile birlikte çalışmalarını yapacak” diye konuştu.

YENİ GÖRÜŞME EYLÜL’DE

  • BM geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’nin adaya geleceğini ifade eden Akıncı, çalışmaların ardından Eylül veya Ekim ayı başında New York’ta bir görüşme olacağına işaret etti: “Guterres üçlü görüşmeye hazır olduğunu ifade etti. Bu görüşmede bundan sonrasının planlanması gündeme gelecek. Bir tartışmanın artık son bulması lazım. Neyi müzakere edeceğiz konusu, tüm tarafların bir arada olacağı gayri resmi beşli toplantıda aydınlığa çıkacak.”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye ile görüşmeler memnuniyet verici
DÜNYA
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye ile görüşmeler memnuniyet verici
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.