Dünya Rusya Savunma Bakanlığı İstanbuldaki müşterek koordinasyon merkezi göreve başladı

Rusya Savunma Bakanlığı: İstanbul'daki müşterek koordinasyon merkezi göreve başladı

Rusya Savunma Bakanlığı İstanbul'daki müşterek koordinasyon merkezinin göreve başladığını Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" hükümlerine uygun olarak Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarına başladığı bildirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Rusya Savunma Bakanlığı: İstanbuldaki müşterek koordinasyon merkezi göreve başladı
Rusya Savunma Bakanlığı İstanbul'da müşterek koordinasyon merkezinin göreve başladığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından tahıl çıkarılması konusunda Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde çalışmak üzere Rus askeri heyetin İstanbul’a gittiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" hükümlerine uygun olarak Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarına başladığı bildirildi.

İstanbul'daki merkezin yarın gerçekleşecek açılışına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar katılacak.

ANLAŞMA NASIL SAĞLANDI?

Tahıl koridoru anlaşması için tarihi imza İstanbul'da atılmıştı. Türkiye’nin arabuluculuk çalışmasının başarıyla sonuç vermesiyle, Ukrayna savaşı nedeniyle büyük bir gıda krizinin eşiğine gelen dünya rahat bir nefes aldı. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan anlaşmaya göre tahıl gemileri önce İstanbul’a gelecek, oradan da tüm dünyaya dağılacak.

40 MİLYON TONLUK TAHILI DÜNYA İLE BULUŞTURACAK

Milli Savunma Bakanı Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıdaların deniz yoluyla uluslararası pazara sevkiyatı için planlanan tahıl koridoru için genel prensiplerde anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

Savaş nedeniyle aylardır Ukrayna limanlarında bekleyen yaklaşık 40 milyon tonluk tahılı dünya ile buluşturacak koridoru hayata geçirecek mutabakat üzerinde taraflar son rötuşları yapmıştı.

Tahıl sevkıyatı nasıl işleyecek? Sekiz maddede tarihi anlaşmanın detayları
GÜNDEM
Tahıl sevkıyatı nasıl işleyecek? Sekiz maddede tarihi anlaşmanın detayları

TEBRİK YAĞMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi"nin imzalanması sonrası birçok ülkeden ve uluslararası örgütlerden Türkiye'ye tebrik ve teşekkür mesajı yayımlanmıştı.

Dünya, İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşması için Türkiye'yi tebrik etti: Erdoğan'a minnettarız
GÜNDEM
Dünya, İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşması için Türkiye'yi tebrik etti: Erdoğan'a minnettarız

Tahıl koridoru tamam: Anlaşmaya varıldı
EKONOMİ
Tahıl koridoru tamam: Anlaşmaya varıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.