Dünya Rusyadan NATOya Afganistan uyarısı Çekilirseniç savaş çıkar

Rusya’dan NATO’ya  Afganistan uyarısı: Çekilirsen iç savaş çıkar

ABD, Afganistan’dan çekilirken Rusya’dan şaşırtıcı bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun Afganistan’dan çıkmasıyla ülkede iç savaş çıkabileceğini söyledi. İlerleyişini sürdüren Taliban ise Tacikistan-Afganistan sınırındaki Şirhan sınır kapısında kontrolü ele geçirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Rusya’dan NATO’ya  Afganistan uyarısı: Çekilirsen iç savaş çıkar
Fotoğraf: Arşiv

ABD Başkanı Joe Biden’ın 11 Eylül’e kadar Amerikan askerlerini Afganistan’dan çekeceklerini duyurmasının ardından NATO da “Birlikte girdik, şimdi birlikte çekiliyoruz” açıklaması yapmıştı. Bu açıklamalardan sonra geri çekilme çalışmaları hız kesmeden devam ederken, operasyona ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’ndan “iç savaş” uyarısı geldi.

  • Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, yaptığı açıklamada, NATO’nun Afganistan’dan geri çekilmesiyle ülkede iç savaş çıkma ihtimali olduğunu dile getirdi. İttifakın, yaklaşık 20 yıllık katılımına rağmen ülkede istenen sonucu elde edemediğini aktaran Şoygu, bu durumu değiştirmek için acil önlem alınması gerektiğinin altını çizdi. Şoygu ayrıca sivillerin hayatlarının daha da kötüleşmesi, toplu göç ve aşırıcılığın komşu ülkelere yayılmasının da olasılıklar arasında olduğunu belirtti. Rus devlet adamının bu açıklamaları “NATO Afganistan’dan çekilmesin” şeklinde yorumlandı ve şaşkınlığa sebep oldu.

Öte yandan son 3 ayda ülkede düzenlenen saldırılar sonucu 130 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı açıklandı. Dün de Taliban’ın Tacikistan-Afganistan sınırındaki Şirhan sınır kapısına saldırı düzenleyerek bu bölgenin kontrolünü eline geçirdiği, bu saldırılardan kaçan 134 Afgan askerinin sınırı geçerek Tacikistan topraklarına sığındığı bildirilmişti.

Abone Ol Google News
İlim Yayma Vakfından bilim dünyasına 'adaylık' çağrısı: İlim Yayma Ödülleri için başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor
Hayat

İlim Yayma Vakfından bilim dünyasına 'adaylık' çağrısı: İlim Yayma Ödülleri için başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor

Türkiye'de bilimsel çalışmaları ve araştırmaları desteklemek amacıyla düzenlenen ve toplamda 1 milyon liralık ödülün verileceği İlim Yayma Ödülleri'ne başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor. Konuya ilişkin açıklama yapan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, bilim dünyasına çağrıda bulunarak, "İlim Yayma Ödülleri'ne aday gösterilmeyi hak edip aday gösterilmemiş kimsenin kalmaması gerekiyor. Bu yönde 'Ben aday olabilirim.' diye kendinizi layık görüyorsanız aday olun, aday gösterilmesi gereken birisi olduğunu düşünüyorsanız da muhakkak onu aday gösterin." dedi.
PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubu daha teslim oldu
Gündem

PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubu daha teslim oldu

İçişleri Bakanlığı, PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubunun daha bugün güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı. Teröristlerden üçünün ailesinin Diyarbakır'da evlat nöbetinde bulunduğu da belirtildi.
ABD'den Esed rejimine bağlı kurum ve kişilere yeni yaptırım: En az 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdüler
Dünya

ABD'den Esed rejimine bağlı kurum ve kişilere yeni yaptırım: En az 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdüler

ABD yönetimi, Suriye'de binlerce masum sivili katleden Beşşar Esed rejimine bağlı üst düzey güvenlik görevlileri ve silahlı örgüt liderlerini yaptırım listesine aldı. Sekiz hapishanenin de yer aldığı listede, Esed rejiminin sivillere yönelik "amansız bir savaş yürüttüğü" ve en az 14 bin kişiyi de hapishanelerde işkenceyle öldürdüğü ifade edildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.