Dünya Sarı öfke dinmiyor

Sarı öfke dinmiyor

Fransa’da sarı yeleklilerin öfkesi, alınan sert önlemlere rağmen dinmedi. 9’uncu haftasına giren eylemlerde, ülke genelinde sokaklara dökülen 32 bin kişi, Macron yönetimini protesto ederek polisle çatıştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Macron yönetimi karşıtlığına dönüşen eylemler, 9'uncu haftasında da devam etti.
Macron yönetimi karşıtlığına dönüşen eylemler, 9'uncu haftasında da devam etti.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin arttırdığı tedbirlere rağmen, Sarı Yelekliler geri adım atmıyor. Ülkede kasım ayında akaryakıt zamlarına karşı başlatılan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine itiraza dönüşen Sarı Yelek eylemleri dokuzuncu haftasında da devam etti. Fransa İçişleri Bakanlığı gösterilere karşı 5 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde 80 bin polisin görevlendirildiğini açıkladı.

Göstericilerin, çoğunlukla “Polis şiddetini durdurun” yazılı pankartlar taşıması dikkat çekti.

YASAK DİNLEMEDİLER

  • Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ekonomi politikalarına ve hayat pahalılığına karşı biraraya gelen yüzlerce eylemci dün de ülke genelinde sokaklara çıktı. Başkent Paris’in yanısıra valilikçe yasaklanmasına karşın Bourges kentinde de sokağa çıkan Sarı Yelekliler toplumdaki öfkenin dinmediği mesajını verdi. Paris Savcılığı şehir merkezinde tarihi mekanların olduğu bölgede tüm gösterileri yasakladığını açıkladı. Sabah saatleri itibariyle Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique Meydanı’nda toplanan göstericiler daha sonra Champs-Elysees Caddesi’ne yöneldi. Göstericiler, zaman zaman “Macron istifa” sloganları attı.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Polis, göstericilerin Champs-Elysées Caddesi’ne girmesine izin vermezken müdahaleler Zafer Takı çevresinde yoğunlaştı. Champs-Elysees Caddesi araç trafiğine kapatılırken olaylar nedeniyle çevredeki mağaza ve restoranlar da kepenk indirdi. Polis, taş atan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Paris’te 121, Toulouse’ta 6 ve Nantes’de 7 gösterici gözaltına alındı. Gösterilere 8 bini Paris’te olmak üzere 32 bin kişi katıldı.

KATILMAK DAHİ SUÇ!

Öte yandan, önceki akşam açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, sarı yeleklilerin düzenlediği gösterilere katılanların da şiddete başvuranlar kadar suçlu olduğunu belirtti. Castaner, şiddet olayları çıkarmak için gösterilerin arkasında kendilerini gizleyenlere tepki gösterdi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, pazartesi günü izinsiz gösteri yapanların ve eylemlerde şiddet olaylarına başvuranların sert şekilde cezalandırılması için yeni yasa çıkaracaklarını söylemişti.

  • Sarı yelekliye kamyon çarptı
  • Belçikalı Sarı Yelekliler’in dün gece saatlerinde gerçekleştirdiği eylem ölümle bitti. Belçika ve Hollanda arasındaki Liege’den Hollanda’nın Maastricht kentinde giden E25 otobanında Visé çıkışında eylem yapan yaklaşık 30 kişilik eylemci grubun arasına kamyon daldı. Kaza sonucu 50 yaşındaki Belçikalı Roger B. olay yerinde hayatını kaybetti. Olayda 1 kişi ise yaralandı. Kamyon şoförü kaza sonrası olay yerinden kaçtı.
  • Irkçılar fırsatı kaçırmadı
  • Londra
  • Dün Paris’in yanı sıra İngiltere’nin başkenti Londra’da da sarı yelekliler sokaktaydı. Saint James semtinde toplanan ve sarı yelekli aşırı sağcılar, İslam ve göçmen karşıtı pankartlar taşıdı.

Gaz kaçağı faciası

REKLAM

Fransa’nın başkenti Paris’te gaz kaçağı sonucu meydana gelen patlamada 2 itfaiye eri ve bir İspanyol turist hayatını kaybetti. 10’u ağır 47 kişinin de yaralandığı patlama, sabah bir fırında çıkan yangın sonrası meydana geldi. Patlamanın fırın ve çevredeki binalarda ciddi hasara yol açtığı görüldü. Yaklaşık 200 itfaiyeci ve 100 polis olay yerine sevk edilirken, bazı yaralılar helikopterlerle hastanelere kaldırıldı. Ayrıca çevre binalar ve oteller de yangının büyümesi ya da başka bir patlama olasılığı nedeniyle boşaltıldı. Patlamanın, sarı yeleklilerin gösterilerinin hemen öncesinde yaşanması endişeye neden oldu.

FBI Trump'ın Rusya için çalışıp çalışmadığını soruşturmuş
DÜNYA
FBI Trump'ın Rusya için çalışıp çalışmadığını soruşturmuş

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.