|

Sarkozy'nin "kara kutusu" gözaltında

Fransa'nın eski İçişleri Bakanı Claude Gueant, banka hesabında kaynağını göstermekte güçlük çektiği 500 bin avro tutarındaki virman ile ilgili olarak bugün gözaltına alındı. Sarkozy'nin "kara kutusu" olarak bilenen Gueant'ın, seçim kampanyasının usulsüz bir şekilde finansmanından sorumlu olmasından şüphe ediliyor.

Yeni Şafak
16:51 - 6/03/2015 Cuma
Güncelleme: 14:54 - 6/03/2015 Cuma
AA

Fransa'nın eski İçişleri Bakanı Claude Gueant, banka hesabında kaynağını göstermekte güçlük çektiği 500 bin avro tutarındaki virman ile ilgili olarak bugün gözaltına alındı.


BFM kanalı, Gueant'ın hakkında daha önce açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınarak, adli polis tarafından sorgulandığını duyurdu.


Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "kara kutusu" olarak bilenen Gueant'ın, 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının usulsüz bir şekilde finansmanından sorumlu olmasından şüphe ediliyor.


Gueant, daha önce de hakkında yöneltilen bu suçlamaya ilişkin olarak, bankadaki virmanın kaynağı olarak evinde bulunan Hollandalı ressam Andries Van Eertvelt'a ait iki tablonun bir avukata satışında elde ettiği geliri göstermişti.


Fransız yargısı, tablo satışının paravan bir işlem olduğunu ve bu paranın 2007 yılında Sarkozy'nin seçim kampanyasında usulsüz şekilde kullanılmasından şüphe ediyor.


Fransa'da Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin Sarkozy'nin seçim kampanyasını mali yardımda bulunduğu iddialarını araştıran sorgu hakimleri daha önce Claude Gueant'ın evinde yaptıkları aramada, şüpheli banka transferlerine ait belgeler ele geçirmişti.


Sarkozy'nin iktidarı döneminde önce Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri olarak, daha sonra içişleri bakanı olarak görev yapan Claude Gueant'ın evinde yurtdışından hesabına transfer edilen 500 bin avro tutarında bildirimde bulunulmayan hesaba ilişkin belgeler tespit edilmiş ve önemli miktarda nakit alışveriş yapıldığı ortaya çıkmıştı.


Fransa'da yolsuzlukları ortaya çıkarmasıyla ünlü haftalık mizah gazetesi Canard Enchaine (Zincirli Ördek), Gueant'ın hesabına aktarılan paraların Libya skandalı ile bağlantısı olduğunu iddia etmişti.


Fransa'da Sarkozy hakkında, Kaddafi'den seçimler önemli mali destek aldığı iddiaları ile ilgili olarak soruşturma açılmasına karar vermişti.


Kaddafi ile Sarkozy ilişkisinde aracılık ettiği iddia edilen Lübnan asıllı işadamı Ziyad Takiyeddin, Kaddafi'nin, 2007 seçimlerinden önce Gueant aracılığı ile Sarkozy'ye 50 milyon avro üzerinde seçim yardımı yaptığını iddia etmişti.

#Sarkozy
#Claude Gueant
#Fransa
#Eski içişleri bakanı
9 yıl önce