Dünya Savaş baronu Hafter Ülkesine değil cebine çalışmış

Savaş baronu Hafter: Libya'da son durum ne?

Savaş baronu Hafter: Ülkesine değil cebine çalışmış

Libya’da meşru hükümeti hedef alan darbeci Hafter’in serveti dudak uçuklatıyor. Kaddafi’yi deviremeyince ABD’ye kaçan Hafter, 20 yılda milyonlarca dolarlık malvarlığına sahip olmuş. Terörist Hafter ‘Libya halkını kurtarma mücadelesi’ verdiğini iddia ettiği dönemde de 700 bin dolara at çiftliği almış.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hafter
Hafter

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 1980’lerde Kaddafi’yi devirmek için yürütülen çalışmalara liderlik eden Hafter, başarılı olamayınca ABD’ye kaçmıştı. 20 yıl burada yaşayan Hafter’in ABD’de milyonlarca dolarlık malvarlığı edindiği ortaya çıktı. Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerle meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne başkaldıran Hafter, Libya’dan kaçırdığı paralarla ABD Virginia’da tamamı kendi adına kayıtlı 17 mülk satın almış. Great Falls’ta 2,5 milyon dolarlık 5 bin 600 m2’lik ev, Falls Church’ta apartman dairesi ve bir çiftliği bulunan Hafter, bunlardan biri için 8 milyon dolar nakit ödeme yapmış.

Hafter milisleri ülkenin batısına kayıyor
DÜNYA
Hafter milisleri ülkenin batısına kayıyor

HESABI SORULACAK

  • Temmuz 2020’de, yani sözde “Libya halkını kurtarma mücadelesi” verdiği dönem içinde Boyce’da 700 bin dolara at çiftliği alan Hafter’in, burada yetiştirilen safkan Arap atlarını Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) uluslararası yarışlarda koşturduğu belirlendi. Libyalı yetkililer, çocuk, kadın demeden yüzlerce masum sivili öldüren Hafter’in sadece savaş suçu işlemediğini, aynı zamanda yasal olmayan yollardan malvarlığı edindiğini de belirterek, bu iki suçun da hesabının sorulacağını kaydetti.

Darbeci Hafter güçlerinin tatbikatında Türk bayrağı yere atılıp çiğnendi
DÜNYA
Darbeci Hafter güçlerinin tatbikatında Türk bayrağı yere atılıp çiğnendi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.