|

Sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

31 Ekim'den beri yürürlükteydi olan sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı açıklandı.Yasağın ardından halk sükunete ve gündelik faaliyetlerini sürdürmeye davet edildi.

Yeni Şafak
12:06 - 25/11/2014 Salı
Güncelleme: 12:12 - 25/11/2014 Salı
AA
Burkina Faso'da geçiş hükümeti sokağa çıkma yasağını kaldırdı.


İçişleri Bakanı Sadu Sidibe, 31 Ekim’de uygulanmaya başlayan sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını açıkladı.


Sidibe, halka sükunetle gündelik faaliyetlerine dönme çağrısında bulundu.


Öte yandan hafta sonu belirlenen yeni kabine bazı çevrelerde güven sorununa yol açtı.


Bazı uzmanlar, yeni kabinede birçok kilit bakanlığın askerlerin elinde olmasının demokrasiye güveni sarstığını belirtti.


Uzmanlar, askerler yerine, sorunları ve bakanlıkların görevlerini iyi bilen kişilerin atanmasının daha uygun olabileceğini vurguladı.


Kadın hakları savunucuları ise kabinede sadece 4 kadın bakanın yer almasını eleştirdi.


Başbakan Isaac Zida, Burkina Faso’nun devrik Devlet Başkanı Blaise Compaore’nin protestolar üzerine 31 Ekim’de istifa etmesiyle kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan ettiği dönemde, yerel saatle 19.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.


Michel Kafando, 1 yıl sürecek geçiş döneminin devlet başkanı olarak seçildikten sonra geçen hafta Zida’yı hükümeti kurması için görevlendirmiş, Zida da pazar günü kabineyi açıklamıştı.


Yeni kabinede, aynı zamanda savunma bakanlığını da üstlenmiş Başbakan Zida'ya yakınlığıyla bilinen Albay Auguste Denise Barry içişleri bakanı, Zida'nın sözcüsü Albay Savid Kabre spor bakanı, asker kökenli Boubacar Ba da maden ve enerji bakanı olarak yer aldığı açıklanmıştı.
#Burkina Faso
#sokağa çıkma yasağı
#kabine
#güven
10 yıl önce