Dünya Putin-Biden görüşmesi sona erdi ABD Ukrayna için yaptırım uyarısında bulundu

Putin-Biden görüşmesi sona erdi: ABD Ukrayna için yaptırım uyarısında bulundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleştirilen telekonferans görüşmesi sona erdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Beyaz Saray, Rusya'nın Ukrayna'ya olası saldırısı nedeniyle ABD'nin güçlü ekonomik yaptırımları gündeme alacağı belirtildi. Kremlin tarafından yapılan açıklamada ise Putin'in Biden'dan NATO'nun doğuya doğru genişlemeyeceğine dair garanti istediği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Son dakika.. Putin-Biden görüşmesi sona erdi: ABD Ukrayna için yaptırım uyarısında bulundu
Arşiv

Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleştirilen 2 saatlik telekonferans gürüşmesi hakkında açıklama yaptı. Açıklamada Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik muhtemel saldırısı nedeniyle ABD'nin güçlü ekonomik yaptırımları gündeme alacağı belirtildi.

BIDEN AVRUPALI LİDERLER İLE GÖRÜŞECEK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan gerçekleştirdiği basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna-Rusya gerilimini İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya liderleri ile görüşeceğini söyledi. Sullivan açıklamasında Biden'ın Perşembe günü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de görüşeceğini sözlerine ekledi.

Jack Sullivan
Jack Sullivan

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ayrıca; Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda ABD'nin güçlü ekonomik önlemleri içeren yaptırımlar uygulayacağı duyuruldu.

KREMLİN AÇIKLAMA YAPTI

Kremlin de görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ABD Başkanı Joe Biden'dan, NATO'nun doğuya doğru genişlemeyeceğine yönelik garanti talebinde bulunduğu belertildi.

Görüşmenin "açık" ve "iş odaklı" olduğu belirtilen açıklamada, iki liderin, 16 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirdiği zirvenin sonuçlarının uygulanmasını ele aldığı kaydedildi.

Putin ve Biden, video konferans yöntemiyle 2 saat süren görüşme gerçekleştirdi
Putin ve Biden, video konferans yöntemiyle 2 saat süren görüşme gerçekleştirdi

Açıklamada, "Rusya ve ABD arasındaki ilişkileri ilgilendiren konular ile ortaya çıkan diğer sorunların değerlendirilmesinde, üst düzeyde varılan anlaşmaların tutarlı şekilde uygulanmasının ve 'Cenevre ruhu'nun korunmasının önemi vurgulandı." ifadelerine yer verildi.

Putin ve Biden'ın, iki ülkenin 2. Dünya Savaşı döneminde müttefik olduğuna dikkati çektiği ifade edilen açıklamada, bu müttefikliğin, ortak çalışmaların ve etkileşimin oluşturulmasında örnek olması gerektiğinin belirtildiği aktarıldı.

“PUTİN, PROVOKASYONLAR KONUSUNDA CİDDİ ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİ”

Putin ve Biden’ın Ukrayna’nın doğusundaki gerilimi görüştüğü aktarılarak, “Görüşmede ağırlıklı olarak Ukrayna’nın iç kriziyle ilgili sorunlar ve barışçıl bir çözümün tartışmasız temeli olan 2015 Minsk anlaşmalarının uygulanmasında ilerleme kaydedilmemesi yer aldı. Rusya Devlet Başkanı bazı örneklere yer vererek Minsk anlaşmalarının ve Normandiya formatında varılan anlaşmaların Kiev yönetimi tarafından tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlayan Kiev’in yıkıcı tutumundan bahsetti ve Kiev’in Donbass’taki provokasyonları konusunda ciddi endişelerini dile getirdi” ifadeleri kullanıldı.

“PUTİN, NATO’NUN DOĞUYA DOĞRU GENİŞLEMEMESİ İÇİN GARANTİ İSTEDİ”

ABD Başkanı Biden’ın ise Rus birliklerin Ukrayna sınırlarına yakın noktalardaki hareketliliğini “tehditkar” olarak nitelendirdiği ve gerilimin daha da tırmanması durumunda ABD ve müttefiklerinin uygulamaya hazır olan yaptırımlarından bahsettiği kaydedildi.

Açıklamada, “Buna karşılık Vladimir Putin, Ukrayna topraklarını işgal etmek ve sınırlarımızda askeri gücü arttıranın NATO olması nedeniyle sorumluluğun Rusya’nın omuzlarına yüklenmemesi gerektiğini vurguladı” denildi.

Putin’in görüşmede NATO’nun doğuya doğru genişlememesi ve silah sistemlerinin Rus sınırlarına konuşlandırılmaması konusunda garanti istediği vurgulandı.

ABD'yi tedirgin eden hamle: Rusya savaşa mı hazırlanıyor?
FOTOĞRAF 16
Title
Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD Savunma Bakanı Austin'in gün içerisinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile ABD Avrupa ve Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters'ın da dahil olduğu üst düzey bir toplantıda, Ukrayna sınırının yakınlarındaki Rus askeri yığınağını ele aldığını söyledi.
Title
Kirby, \"Görmeye devam ettiğimiz şey, yeni kabiliyetlerin getirildiğidir. Başkan Putin, ülkesinin batısına ve Ukrayna'nın çevresine ek askeri kabiliyetler getirmeye devam ediyor\" dedi.
Title
Yarın, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirileceğine işaret eden Kirby, Austin'in halen diplomasi ve liderliğin söz konusu krizde fark yaratacağına inandığını vurguladı.
Title
Sözcü, \"Burada çatışmanın kaçınılmaz olduğuna inanmıyoruz. Halen en iyi sonuca varmak için diplomasiye yer ve zaman var\" değerlendirmesinde bulundu.
Title
Kirby, Ukrayna'ya ek askeri yardımlar veya ülkedeki Amerikan askeri destek birlikleri hakkında ise bilgi vermekten kaçındı.
Title
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus ordusunun Ukrayna sınırı yakınında son haftalarda geniş çaplı ve alışılmadık şekilde yoğunlaştığını, bunun bahar aylarında Rusya'nın Kırım ve Karadeniz'de askeri yığınak yapmasıyla benzerlik taşıdığını söylemişti.
Title
\"Gözümüz açık ve önümüzdeki zorluklar karşısında gerçekçi olmalıyız. Gördüğümüz çok önemli, Rusya askeri yığınak yapıyor\" diyen Stoltenberg Rusya'nın niyetlerine ilişkin yorumda bulunmadı ancak \"Son haftalarda Rus güçlerinin Ukrayna sınırı yakınında geniş çaplı ve alışılmadık yoğunlaşmasını görüyoruz. Bu durumu daha önce, Rusya'nın bu yıl daha önce Kırım ve Karadeniz'de gördük. NATO müteyakkız olmaya devam etmektedir\" ifadesini kullandı.
Title
Durumun kontrolden çıkmasının önlenmesi gerektiğine vurgu yapan Stoltenberg Rusya'ya gerilimi azaltma, tırmanışı önleme ve askeri faaliyetleri konusunda şeffaf olma çağrısında bulundu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
ABD'yi tedirgin eden hamle: Rusya savaşa mı hazırlanıyor?
Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelere askeri yığınağını artırdığını belirten Pentagon Sözcüsü John Kirby, yarın ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirileceğine işaret etti. Kirby, "Burada çatışmanın kaçınılmaz olduğuna inanmıyoruz. Halen en iyi sonuca varmak için diplomasiye yer ve zaman var" değerlendirmesinde de bulundu.

Karadeniz’de ABD-Rus gerilimi
DÜNYA
Karadeniz’de ABD-Rus gerilimi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.