Dünya Sudanda olağanüstü hal ilan edildi

Sudan'da olağanüstü hal ilan edildi

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Burhan, Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshederek olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı. Seçimler planlandığı gibi 2023'te yapılacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Sudanda olağanüstü hal ilan edildi
Sudan'da Başbakan Abdullah Hamduk ve bazı siyasilerin gözaltına alınmasına karşı binlerce kişi sokaklara inerek gösteri düzenledi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Burhan, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, geçiş dönemi hükümlerini feshettiklerini ve Anayasal Bildiri Anlaşmasının bazı maddelerini askıya aldıklarını belirtti. Burhan, ülkede olağanüstü hal ilan ettiklerini ayrıca 18 eyaletin valilerinin görevden alındığını kaydetti.

  • Eski rejimin izlerini ortadan kaldırıma sözü veren Burhan, yolsuzlukla mücadele komitesinin çalışmalarının askıya alındığını ifade etti.

Sudan’da darbe girişimi

Sudan'da bugün sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk ve çok sayıda siyasetçi gözaltına alındı. Sudan Enformasyon Bakanlığı, Başbakan Hamduk'un darbeyi reddettiği için gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere nakledildiğini duyurdu. Ülkenin birçok yerinde elektrik ve internet hatları kesilirken, askeri güçlerin başkent Hartum'un Umdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak çok sayıda çalışanı gözaltına aldığı bildirildi.

  • Darbe girişiminin ardından hükümetin sivil kanadı ve çok sayıda siyasi parti halka sokağa inme çağrısı yaptı.

Çağrının ardından başkent Hartum'un farklı bölgelerinde bir araya gelen binlerce Sudanlı askeri müdahaleye karşı gösteri düzenlemeye başladı.

Sudan'daki siyasi kriz

Sudan Meslek Odaları Birliği, Aralık 2018'deki "halk devrimine" sahip çıkılması ve sivil yönetime geçiş talebiyle yaklaşık 2 haftadır birçok kentte "devrimi" ve mevcut sivil hükümeti destekleyenler gösteriler düzenliyordu. Birlik, daha önce eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in 30 yıllık iktidarına son veren kitlesel halk protestolarına öncülük etmişti.

Sudan'da darbe girişimi: Binlerce kişi askeri müdahaleye karşı sokaklara indi
DÜNYA
Sudan'da darbe girişimi: Binlerce kişi askeri müdahaleye karşı sokaklara indi

Sudan'da darbe girişimi: Halk sokaklara döküldü
OYNAT 00:59
Sudan'da darbe girişimi: Halk sokaklara döküldü
Sudan eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in 2019 yılında görevden alınmasından bu yana siyasi karışıklığın devam ettiği ülkede, Başbakan Abdullah Hamdok ve 4 bakan da askerler tarafından gözaltına alındı.


Sudan'da darbe girişimi: Askerler parti liderlerini tutukladı
DÜNYA
Sudan'da darbe girişimi: Askerler parti liderlerini tutukladı

Sudan'da Başbakan Hamduk gözaltına alındı: 'Çok tehlikeli ve kabul edilemez'
DÜNYA
Sudan'da Başbakan Hamduk gözaltına alındı: 'Çok tehlikeli ve kabul edilemez'

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.