Dünya Suriye sınırının güvenliği için anahtar bölge Menbiç Harekat son derece hızlı yapılmalı

Suriye sınırının güvenliği için anahtar bölge Menbiç: Harekat son derece hızlı yapılmalı

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu'nun Fırat'ın doğusunda gerçekleştirdiği askeri harekat tüm hızıyla devam ederken gözler bir yandan da Menbiç bölgesinde yaşanan gelişmelerde. Suriye Milli Ordusu, harekat planı çerçevesinde Sacur nehri hattına binlerce asker sevk etti. Esed rejimi güçleri de Menbiç'in batı kırsalındaki Arimah beldesine bulunuyor. Yenisafak.com'a konuşan uzmanlar, bu bölgeye yönelik askeri harekatın ikinci aşamada gerçekleştirilebileceğini ve Esed rejiminin varlığı nedeniyle olası askeri harekatın son derece hızlı yapılması gerektiğini belirtiyor.

Hasan Hız Yeni Şafak
Fırat'ın batı bölgesinde yer alan Münbiç, stratejik önemiyle dikkat çekiyor.
Fırat'ın batı bölgesinde yer alan Münbiç, stratejik önemiyle dikkat çekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu'nun Fırat'ın doğusundaki ilerlemesi devam ediyor. Bu askeri harekat gerçekleştirilirken, gözler bir yandan da Menbiç hattında yaşanan gelişmelerde.

Suriye Milli Ordusu, harekat planı çerçevesinde Sacur nehri hattında binlerce asker sevk etti. Menbiç ilçesinin batı kırsalındaki Arima bölgesinde Esed rejimine bağlı güçler bulunuyor.

  • ABD askerlerinin bölgeden çekilip çekilmediğine dair henüz somut bir bilgi ortaya konmadı. YPG'liler daha önce Türkiye'nin müdahalesini engellemek için ilçeyi Esed rejimine devredebileceklerini duyurmuşlardı.

Bu gelişmeler ışığında, Menbiç bölgesinin stratejik önemini ve sahadaki yaşanabilecek gelişmeleri SETA Güvenlik Araştırmalarından Ömer Özkizilcik'a sorduk.

Özkizilcik, Menbiç'te Esed rejimi güçleriyle bir yarış olabileceğini belirterek, "Biz kuzeybatıdan ilerlerken, Esed rejimi güneybatıdan ilerleyebilir. Bu yüzden Menbiç'teki askeri harekat son derece hızlı gerçekleştirilmeli" değerlendirmesinde bulundu:

  • "Şu ana kadar sahadaki gelişmeleri takip ettiğimizde şunu görüyoruz. Suriye Milli Ordusu, yoğun bir askeri sevkiyat gerçekleştirdi. O bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava harekatları henüz bulunmuyor. Menbiç'te askeri bir harekat gerçekleştirilecekse, bu ikinci aşamada olabilir. YPG'nin Resulayn ve Tel Abyad bölgesindeki güçlerinin yıpranmasını bekleyip, o bölgeye yönelmeyi tercih edebilirler"

Barış Pınarı Harekatı güncel haritası.

Menbiç neden önemli?

2016 yılında ABD desteğiyle YPG'li teröristlerin ele geçirdiği 'Menbiç bölgesinin stratejik önemine' dikkat çeken Özkizilcik şunları söyledi:

"Menbiç'in bir çok açıdan önemi var. Birincisi stratejik konumu dolayısıyla Menbiç Fırat'ın doğusunu Halep'e bağlayan M4 karayolunun üzerinde bulunuyor. Aynı zamanda da Tişrin Barajı'nın hemen dibinde bulunuyor. Yani su elektrik ihtiyacı nedeniyle de stratejik bir önemi var. Diğer bir nokta ise, Menbiç'teki yoğun nüfus. Halep'ten sonra en büyük nüfus yoğunluğuna sahip olan ilçe burası.

Bu ilaveten diğer bir husus Fırat Kalkanı bölgesinin güvenliği. Çünkü eğer o bölgeye eklendiği takdirde, Fırat'ın doğusu ile Fırat'ın batısındaki bölgeler arasında bağlantı sağlanmış olacak. Bu çerçevede Menbic'in özgürleştirilmesi son derece elzem."

Bu gönderiyi Instagram'da gör

DÜNYA (@yenisafakdunya)'in paylaştığı bir gönderi ()

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de

Yabancı Mensupları kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "

PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ’lının 195’i yakalandı. Amerika 120 saatlik sürenin sona erdiği salı akşamına kadar bize verdiği sözleri tutabilirse güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır ama bu söz bilaistisna yerine getirilmemiş olursa 120'nci saatin sona erdiği dakika, Barış Pınarı Harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir. Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi. Trump'ın mektubu ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Unutmamız doğru değil ama bizim karşılıklı olan sevgi, saygımız da bunları sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak
Gündem

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak

Düzce'de, doğup büyüdüğü köyünde muhtar seçilen 31 yaşındaki veteriner teknisyeni Feyzullah Akyol, kredi çekerek satın aldığı arsayı konak ve kütüphane yapmak için köyüne bağışladı. Arkadaşlarının ve komşularının kendisine her zaman destek olduğunu aktaran Akyol, "Bu yola çıkmamızdaki en büyük sebep köyden kente geçişin önüne geçmek oldu, gençlerin şehirlerde bulduğu imkanları köyümüzde ne kadar temin edebiliriz diye düşündük" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş'ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yabancı medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Trump'ın mektubu ile ilgili konuşan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.