Dünya Suudi Arabistan ile BAE Yemeni görüştü

Suudi Arabistan ile BAE Yemen'i görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile bir araya geldi. Yemen'deki artan tansiyon iki ülkenin gündeminde yer aldı. Zayed, Suudi Arabistan ile BAE arasında güçlü bağların olduğunu, sağlam temellere dayanan ortak değerler ve politikalar olduğu müddetçe devam edeceğini belirtti. Zayed, BAE ile Suudi Arabistan’ın Yemen’deki taraflara Yemen halkının çıkarları için diyaloga öncelik vermelerine dair çağrıda bulunduğunu açıkladı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ile kurduğu koalisyonun Yemen'deki Husilere karşı 2015'te başlattığı askeri operasyonlardan bir başarı elde edemedi. Yemen’de Suudi Arabistan ve BAE’yi karşı karşıya getiren bir kriz olmuştu. Suudi Arabistan Kralı Selman, BAE destekli güçlerin Aden’deki eylemlerinin “kabul edilemez” olduğunu belirtmişti.

Haber Merkezi IHA
BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz.
BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile bir araya gelerek Yemen’i görüştü.

  • Zayed görüşmede, BAE ile Suudi Arabistan’ın arasındaki bağların güçlü olduğunu, sağlam temellere dayanan ortak değerler ve politikalar olduğu müddetçe devam edeceğini söyledi. Zayed, BAE ile Suudi Arabistan’ın Yemen’deki taraflara Yemen halkının çıkarları için diyaloga öncelik vermelerine dair çağrıda bulunduğunu kaydetti.

Yemenliler arasındaki farklılıkları çözmenin tek yolunun diyalog olduğunun altını çizen Zayed, Yemenli taraflara bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini ve fikir birliğine ulaşmaları için görüşmelerde bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da katıldığı toplantı, BAE destekli Güney Geçiş Konseyi’nin (STC), Yemen’in geçici başkenti Aden’de, Yemen hükumetini destekleyen gruplarla çatışması üzerine düzenlendi. Geçtiğimiz gün, Yemen Devlet Başkanı Mansur Hadi ile Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü.

BAE: Yemen’den çekilmiyoruz birliklerimiz yeniden konumlanıyor
DÜNYA
BAE: Yemen’den çekilmiyoruz birliklerimiz yeniden konumlanıyor

BAE'nin Yemen stratejisi: Onurlu bir şekilde çıkmak
DÜNYA
BAE'nin Yemen stratejisi: Onurlu bir şekilde çıkmak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.