Dünya Suudi Arabistandan Abbasa ültimatom

Suudi Arabistan'dan Abbas'a ültimatom

Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'a 'ABD'nin hazırladığı Orta Doğu barış planını kabul et' baskısı yaptığı ortaya çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Suudi Arabistandan Abbasa ültimatom
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'a 'ABD'nin hazırladığı Orta Doğu barış planını kabul et' baskısı yaptığı öne sürüldü.

Times gazetesinin haberine göre, Mahmud Abbas'ın bir hafta önce Riyad'ı ziyareti sırasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğünde hazırlanan barış planının gündeme geldiği ifade ediliyor.

  • Ya kabul et, Ya istifa et
  • Haberde, "Prens Muhammed Mahmud Abbas'a 'Trump planı açıkladığında ABD'liler ne önerirse kabul et ya da istifanı ver' dedi" ifadeleri yer alıyor.

Trump'ın damadıyla Riyad'da buluştu

Mahmud Abbas'tan bir hafta önce de Jared Kushner Riyad'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Kushner ve veliaht Prens Muhammed arasındaki görüşme, gece geç saatlere kadar devam ederken, İsrail - Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek bir Orta Doğu barış planı üzerinde görüşmelerin yapıldığı iddia edildi.

Kushner, Trump'ın baş müzakerecisi Jason Greenblatt, ulusal güvenlik danışman yardımcısı Dina Powell ve ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman'ın bir süredir Orta Doğu üzerinde çalıştıkları vurgulandı.

​Harita: 'Kriz' Danışmanı Jared Kushner!
OYNAT 04:00
​Harita: 'Kriz' Danışmanı Jared Kushner!
Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduğu 20 Ocak'tan bu yana ABD'nin kriz coğrafyasına dönüştürdüğü Ortadoğu'da hemen her taşın altından o isim çıkıyor. Trump'ın Yahudi damadı ve akıl hocası Jared Kushner'ın adının karıştığı krizler, Harita'da mercek altında. Rusya ve İsrail'le kurduğu bağlantıların yanı sıra ABD'de attığı adımlar dikkati çekiyor.


Zoraki röportaj
DÜNYA
Zoraki röportaj

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.