|
Dünya

Suudilerden ABD'yi kızdıracak hamle: Ucuza petrol alacaklar

Suudi Arabistan, Rusya'dan ucuza ithal ettiği fuel oil yakıtı ithalatını iki katına çıkarma kararı aldı. Bu gelişme ABD yönetimini kızdırdı.

12:32 . 19/07/2022 Salı
Diğer
Prens Selman.

Prens Selman.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, Ukrayna'ya düzenlediği işgal harekatı sonrası yaptırımlarla boğuşan Rusya'dan akaryakıt ithal etmeye devam ederken Rusya'nın ucuz ürün sağlamasıyla satın aldığı ürün miktarını da artırdı.

  • Suudiler yazın sıcak havalarda soğutma talebini karşılamak ve elektrik santrallerini beslemek için bu yıl ikinci çeyrekte Rusya'dan ithal ettiği fuel oil yakıtının ithalatını ikiye katladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Vladimir Putin yönetimi üzerinde uygulanan yaptırımların petrol ve enerji ihracatına vurduğu darbeyi azaltmak adına Moskova ucuz petrol ürünleri satmaya başladı. Suudi Arabistan gibi kimi ülkeler de ucuz Rus petrol ürünlerini bir fırsat olarak görüp ithalatlarını artırmaya başladı.

Reuters tarafından elde edilen veriler, Suudi Arabistan'ın bu yıl nisan-haziran ayları arasında Rusya ve Estonya limanları üzerinden Rusya'dan 647 bin ton (günde 48 bin varil) fuel oil ithal ettiğini gösterdi. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 320 bin ton düzeyindeydi. 2021 yılının tamamında ise Suudi Arabistan 1,05 milyon ton Rus akaryakıtı ithal etti.

Suudi Arabistan ve Rusya Enerji Bakanlıkları ise artan ticaret hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Enerji analiz şirketi Vortexa da Mısır ve Estonya üzerinden gelen Rus menşeli akaryakıt kargolarının arttığı tespitinde bulundu. Rapor, Mısır'ın Rusya'dan ithal ettiği akaryakıtın rekor seviye olan 70 bin varile yükseldiğini, Mısır'dan Suudi Arabistan'a olan ithalatın ise haziranda 110 bin varil seviyesine yükseldiğini tespit etti.

Talep arttı

Vortexa, "Elektrik üretimi hammaddelerine yönelik mevsimsel talep, Suudi Arabistan'ın akaryakıt ithalatını haziran ayında günde 320 bin varille Kasım 2020'den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı" değerlendirmesinde bulundu.

  • Reuters, Suudi Arabistan'ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri'nin de petrol merkezi Fujairah üzerinden daha fazla Rus akaryakıtı ithal ettiğini belirtti. Verilere göre, Fujairah'a gelen Rus akaryakıtı bu yılın başından bu yana 1,17 milyon ton oldu. Geçen yıl bu rakam 0,9 milyon ton olarak gerçekleşmişti.

Biden ikna edemedi

Reuters'a göre, Suudi Arabistan'ın elektrik üretiminde kullandığı akaryakıtı Rusya'dan almaya devam etmesi ve ithalat miktarını artırması ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetiminin Rusya üzerinde uyguladığı ekonomik kuşatma politikasında zorlandığının habercisi.

#Suudi Arabistan
#Rusya
#ABD
7 months ago
default-profile-img
Suudilerden ABD'yi kızdıracak hamle: Ucuza petrol alacaklar
Afet bölgesinde iletişim sıkıntısı çeken vatandaşlardan Turkcell'e: Uçan baz istasyonlarınız nerede?
Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Depremzedeler için üç ilde barınma imkanı
Şanlıurfa ve Kilis'te 145 cami depremde hasar gördü
Miçotakis'ten Türkiye mesajı: Çok çok acil bir durumu ele almanın zamanıdır
BAE'den Türkiye'deki deprem bölgeleri için 50 milyon dolarlık destek