Dünya Taliban Sözcüsü Afganistanda işgal ve savaş bitmiş durumda, en kısa zamanda hükümeti ilan edeceğiz

Taliban Sözcüsü: Afganistan'da işgal ve savaş bitmiş durumda, en kısa zamanda hükümeti ilan edeceğiz

Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahit, Kabil'de basın toplantısı düzenledi. Kabil Havaalanı'nın yeniden imarı için adımların atıldığını belirten Mücahit "Özellikle Katar ve Türkiye'nin teknik ekibi ve üçüncü bir ülkenin şirketi işlerini yürütüyor. Yakın zamanda uçuşlar başlayacak" diye konuştu. Afganistan'da işgal ve savaşın bittiğini belirten Mücahit "Hükümetle ilgili çalışmalarımız tamamlandı, en kısa zamanda hükümeti ilan edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Taliban Sözcüsü: Afganistanda işgal ve savaş bitmiş durumda, en kısa zamanda hükümeti ilan edeceğiz
Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahit açıklama yaptı.

Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahit, Kabil'de basın toplantısı düzenledi.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Pençşir halkı bizim kardeşimizdir halkımızdır. Irkçılık damarıyla hareket edenlere fırsat vermeyeceğiz. Hepimiz kardeşiz. Hiçbir şekilde kötü bir davranış ortaya çıkmayacak.

Özellikle yanlış ihbar sonucu yapılan atışlardan dolayı yaralananlar ve ölenlerden dolayı üzgünüz. Bundan sonra böyle bir eylem gerçekleştirilmeyecek, gereli cezalandırmalar yapılmıştır.

KABİL HAVAALANI'NIN İMARI

Kabil Havaalanı'nın yeniden imarı için adımlar atıldı. Özellikle Katar ve Türkiye'nin teknik ekibi ve üçüncü bir ülkenin şirketi işlerini yürütüyor. Yakın zamanda uçuşlar başlayacak. Radar özellikle ABD'ler tarafından zarara uğratılmıştır.

Yakın ülkeler bize insani yardım konusunda destek veriyor biz de uygun bir şekilde bunları dağıtıyoruz. Özellikle İslam ülkelerinden kardeşlerimizin desteklerine ihtiyacımız var. Toplumumuzdan biraz daha sabır istiyoruz.

"HALKIMIZ EMİN OLSUN EKONOMİYİ TOPARLAYACAĞIZ"

Halkımızın açlık ve işle alakalı sıkıntı ve çekinceleri var. Biz özellikle güvenliği sağladıktan sonra ülkemizin gıda, ekonomi ve fiyatlarla ilgili her türlü çalışmayı yapacağız. Özellikle memleketimizin tüccarları var. Tüm sermayesini memleketine adayan vatandaşlarımız var. Diğer tüccarları da yatırım yapmaları için buraya davet ediyoruz. Halkımız emin olsunlar ekonomiyi toparlayacağız.

"EN KISA ZAMANDA HÜKÜMETİ İLAN EDECEĞİZ"

  • Afganistan'da işgal ve savaş bitmiş durumda elhamdülillah. Hükümetle ilgili çalışmalarımız tamamlandı, en kısa zamanda hükümeti ilan edeceğiz.

Yeni Şafak editörü Taha Hüseyin Karagöz Kabil'den bildirdi: Pençsir tamamen Taliban'ın kontrolünde değil
OYNAT 04:32
Yeni Şafak editörü Taha Hüseyin Karagöz Kabil'den bildirdi: Pençsir tamamen Taliban'ın kontrolünde değil
Yeni Şafak editörü Taha Hüseyin Karagöz Afganistan Kabil'deki son gelişmeleri TVNET ekranlarına konuk olarak değerlendirdi. Yeni Taliban hükümetinde hiçbir eski simanın yer almayacağını söyleyen karagöz, Pençsir Eyaleti ile alakalı da önemli bilgiler verdi. Kamuoyuna yansıdığı gibi Pençsir eyaletinin tamamen Taliban'a geçmediğini söyleyen Karagöz, 'Pek çok stratejik noktanın hakimiyetinin Taliban'da olduğunu, kalan bölgeler için ise Taliban'ın sulh yoluyla çözüme kavuşturmaya çalıştığını aktardı.

Taliban Sözcüsü Mücahit: Hükümeti kurduğumuzda Türkiye'yi en güzel şekilde davet edeceğiz
OYNAT 09:48
Taliban Sözcüsü Mücahit: Hükümeti kurduğumuzda Türkiye'yi en güzel şekilde davet edeceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Biz Afganistan için her alanda desteğe hazırız ancak oradan da bir kapı aranması gerekir' sözüne Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahit yenisafak.com'dan Taha Hüseyin Karagöz'e verdiği röportajla cevap verdi. Söz konusu mesaj için hükümetin kurulmasını beklediklerini belirten Mücahit 'Sorumlular ve hükümet netleştikten sonra Türkiye'yi en güzel şekilde davet edeceğiz. Bizim için Türkiye'nin yeri çok ayrı. Yapılacak çok işler var' dedi.

Taliban askerleri Yeni Şafak takipçilerinin sorularını yanıtladı
OYNAT 10:00
Taliban askerleri Yeni Şafak takipçilerinin sorularını yanıtladı
Afganistan'da yaşanan son gelişmeleri yerinde takip eden Yeni Şafak editörü Taha Hüseyin Karagöz, Kabil Havalimanı'ndaki Taliban askerlerine Instagram canlı yayınında Türk kullanıcılarının merak ettiği soruları yöneltti. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seviyor mu?” sorusu yöneltilen asker, “Bir Müslüman olarak çok seviyoruz” cevabını verdi. Taliban üyelerinin maaş almadığını söyleyen asker, Türk dizilerini severek izlediklerini ifade etti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.