Dünya TİKAdan Makedonyadaki selzedelere yardım

TİKA'dan Makedonya’daki selzedelere yardım

TİKA, Türk, Makedon, Sırp ve Ulahların yaşadığı sekiz köyde, selden zarar gören ailelere yardım paketleri dağıttı.

Haber Merkezi AA

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Makedonya’da selden zarar gören köylere gıda ve hijyen paketi yardımında bulundu.

TİKA'nın yardım malzemeleri, Türk, Makedon, Sırp ve Ulahların yaşadığı ve İştip Belediyesi'ne bağlı sekiz köydeki yüzlerce aileye dağıtıldı. 

Makedonya'nın Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Furkan Çako, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Teoman Tiryaki ve İştip Belediye Başkanı İlço Zahariev, yardımların dağıtımını yerinde inceleyerek, halkın sorunlarını dinledi.

Çako, gazetecilere yaptığı açıklamada selden zarar gören köylerde yaşayan vatandaşların yardıma muhtaç olduklarını söyledi ve vatandaşlara selden zarar gören bölgeler için düzenlenen yardım kampanyasına destek vermeleri çağrısında bulundu.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Tiryaki, selden en çok etkilenen bölgenin İştip  olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"İştip Belediye Başkanı Zahariev, iki gün önce bizleri ziyaret ederek acil olarak ihtiyaçlarını belirtmişti. Bu ihtiyaçlar kapsamında biz de bugün burada bu dağıtımları gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde ihtiyaç olması halinde irtibatta olacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir eli de burada ve her zaman destek vermeye devam edecek."

İştip Belediye Başkanı Zahariev, Türkiye hükümeti ve TİKA’nın verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TİKA’yla bundan sonraki dönemde de işbirliğini sürdürerek projeleri hayata geçirmeyi hedeflediğini vurgulayan Zahariev, sel felaketinin etkilerini azaltmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Yardım paketleri, ulaşım sağlanamayan köylere askeri araçlarla götürüldü. 

Kumanova’da sel, can aldı

Bu arada Makedonya'nın Sırbistan sınırı yakınlarında bulunan Kumanova'da dün etkili olan aşırı yağışlarda 6 yaşındaki bir çocuğun öldüğünü bildirildi. 

Nikuştak köyünde ağabeyi ile okula gitmeye çalışan çocuğun bir dereyi geçerken sel sularına kapıldığı ve cesedinin 200 metre uzaklıkta bulunduğu belirtildi. 

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, bugün Manastır’a bağlı, Novatsi ve Mogila köylerini ziyaret etti.

Yetkililer, bölgede sel tehlikesi ve su taşkınlarının halen devam ettiğini belirterek pazar ve pazartesi günü etkili olması beklenen kar yağışı konusunda uyarılarda bulundu.

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'li Baydemir'e suç duyurusu
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'li Baydemir'e suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Şanlıurfa eski milletvekili Osman Baydemir hakkında, İngiltere'de yaptığı konuşması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
'Depremi Adalar'ın güneyi ve Kumburgaz fay kolunda bekliyoruz'
Gündem

'Depremi Adalar'ın güneyi ve Kumburgaz fay kolunda bekliyoruz'

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülsen Uçarkuş, "Şu an Adalar'ın güneyi, Silivri aktivitesinin olduğu Kumburgaz fay kolu, üzerinde bir süredir aktivite olmadığı için kırılmasını beklediğimiz fay parçasıdır. Bu kısımlar üzerine dikkatle eğiliyoruz ve beklediğimiz deprem bu kollar üzerinde olacak" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.