DünyaTİKAdan Pakistana mesleki teknik eğitim

TİKA'dan Pakistan'a mesleki teknik eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Pakistan'da mesleği eğitim kursları verilmeye başlandı.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Diğer
Fotoğraf: Diğer

TİKA tarafından Pakistan'da mesleki eğitim kursları verilmeye başladı.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Pakistan Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim İdaresi (TEVTA) ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğindeki "Mesleki Teknik Eğitim Projesi" kapsamındaki eğitimler 10 branşta yapılacak.

Türkiye'den 22 uzmanın verdiği eğitimler Pencap eyaletinin Lahor, Faisalabad ve Gujrat şehirlerindeki 5 enstitüde gerçekleştiriliyor.

8 ana meslek eğitim alanı

Proje kapsamında 8 ana mesleki eğitim alanında, konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, giyim üretim teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri, inşaat teknolojisi alanı, tesisat ve iklimlendirme, Türkçe eğitimi ve elektrik-elektronik alanlarında 110 eğitici ve 450 öğrenci eğitim alacak.

Programın açılış törenine TEVTA Başkanı İrfan Kayser Seyh, TİKA ve MEB yetkilileri, eğiticiler, kursiyerler katıldı.

Törende konuşan TEVTA Başkanı Kayser, TİKA tarafından donanımı gerçekleştirilen Tekstil Eğitim Merkezinin bu yılın başında faaliyete geçtiğini ifade ederek, burada mezun olan kursiyerlerin uluslararası standartlarda aldıkları eğitim sayesinde yüksek ücretle özel sektörde kolaylıkla iş bulabildiğini belirtti.

TİKA Koordinatörü Mehmet Emre Aktuna da Pakistan’daki mesleki eğitim programlarının önemine değinerek, Pencap eyaletinde ilk kez bu kadar geniş kapsamlı bir mesleki eğitim programı düzenlendiğini kaydetti.

Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı
Spor

Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı

Galatasaray'ın Faslı yıldızı Younes Belhanda, Bursaspor'la oynadıkları mücadelede taraftarın takdirini alan bir performans ortaya koyarken talihsiz bir istatistiğe de imza attı. Başarılı oyuncu mücadelede hem Donk'un hem de Eren Derdiyok'un sakatlanmalarına neden oldu.
Sağlık Bakanlığından 'insanların acılarıyla dalga geçen çalışanlara' soruşturma
Hayat

Sağlık Bakanlığından 'insanların acılarıyla dalga geçen çalışanlara' soruşturma

Sağlık Bakanlığınca, 'İnsanların Acıları ile Dalga Geçen Sağlık Çalışanları' isimli videoyu sosyal medyadan paylaşan görevlilerle ilgili soruşturma açıldı.
Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı

Yeşil Burun Adaları Milli Takımı oyuncusu Garry Rodrigues, Galatasaray'daki performansıyla göz kamaştırıyor. Bursaspor maçının ilk yarısında 1 gol atan 1 de asist yapan futbolcu sosyal medyada gündem oldu.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.
Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?

Son haftalarda reytinglerde hatırı sayılır bir oran elde eden Sen Anlat Karadeniz TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un tahtını sallıyor mu? Bu soruyu Yeni Şafak Hayat'ın Instagram takipçilerine sorduk. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı, takipçiler "Diriliş Ertuğrul" dedi.