Dünya Trump Tekerlek işe yarıyor duvar da yarar

Trump: Tekerlek işe yarıyor duvar da yarar

ABD Başkanı Donald Trump, "Duvar Ortaçağ'dan kalmadır diyorlar, tekerlek de öyle ama her arabanın en pahalısının bile tekerleği var. Tekerlek işe yarıyor, duvar da işe yarar" dedi.

Haber Merkezi Diğer
ABD Başkanı Trump, Teksas'ta düzenlenen miting sırasında.
ABD Başkanı Trump, Teksas'ta düzenlenen miting sırasında.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Meksika sınırına duvar inşa edilmesi için ısrarı sürüyor. Trump, Texas'ta düzenlediği mitingde duvar ile ilgili açıklamalar yaptı.

Trump mitingde yaptığı konuşmasında, "Duvar Ortaçağ'dan kalmadır diyorlar. Tekerlek de öyle ama her arabanın en pahalısının bile tekerleği var. Tekerlek işe yarıyor, duvar da işe yarar" dedi.

Sınır duvarı gibi giyinmiş bir Trump destekçisi.n

Mitingin ardından sosyal medyadan da mesajlarını sürdüren Trump, "Sınırımızda istila var. Duvar olmadan ülkemiz güvende olamaz. Bu duruma son verilmeli" ifadelerini kullandı.

Trump'ın ısrarı, Beyaz Saray önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi.

Kongre sınır güvenliği konusunda "prensipte" anlaşmaya vardı.

Sınır güvenliği konusunda anlaşıldı

Cumartesi günü hükümetin ikinci kez kapanmaması için ise Kongre harekete geçti.

Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin üyeleri, sınır güvenliği konusunda "prensipte" anlaştı. Buna göre 6 yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya varıldı.

Ancak Demokratların prensipte kabul gören önerisi, Trump'ın istediği 5,7 milyar dolarlık bütçe gerektiren beton duvarı kapsamıyor.

Demokratlar, 1,3 milyar dolarlık bütçeyle sınıra çit örülmesine sıcak bakıyor. Demokratların önerdiği çitin uzunluğu da Trump'ın ısrar ettiği uzunluğun yaklaşık 4'te 1'ine denk geliyor.

Pentagon Meksika sınırına takviye gönderiyor
DÜNYA
Pentagon Meksika sınırına takviye gönderiyor

ABD Meksika'daki askerini geri çekiyor
DÜNYA
ABD Meksika'daki askerini geri çekiyor

ABD’de büyük kriz kapıda
DÜNYA
ABD’de büyük kriz kapıda

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.