Dünya Trump Tower eylemleri

Trump Tower eylemleri

Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın seçimden zaferle çıkmasının ardından Trump karşıtları ülkenin birçok şehrinde protesto düzenledi. New York'ta Union Meydanı'nda başlayan gösterilere 100 binden fazla kişi katıldı. 20 blok boyunca uzayan protesto konvoyu gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Trump Tower eylemleri
Özellikle Hispanikler, liberaller gibi Trump'ın kampanya sürecine olumsuz sözler sarf ettiği gruplardan oluşan protestocular, “Benim başkanım değil”, “Hiçbir milyarder işçiler için savaşmaz”, “Trump'ı durdurun”, “Trump'a, ırkçılığa ve savaşa hayır” gibi pankartlarla yürüdü. Göstericilerin Trump Tower'a yönelmesi üzerine polis, bina çevresinde yoğun güvenlik önlemi alarak bu kişilerin binaya girmesini engelledi.

Trump Tower önünü  savaş alanına  çeviren Demokrat  Parti'liler  Trump'ın kuklasını astı
Trump Tower önünü savaş alanına çeviren Demokrat Parti'liler Trump'ın kuklasını astı


Binaya giremeyen göstericiler ABD bayrağı yakarak Trump'ın başkanlığını protesto etti. NBC 4 haber kanalı, polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde 30'dan fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Trump'ın rakibi Hillary Clinton'ın önemli temsilcilerinden Lady Gaga da önceki gece seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Trump Tower önündeydi.
Kaliforniya'da çöp kutuları  ve iki polis aracı ateşe verildi
Kaliforniya'da çöp kutuları ve iki polis aracı ateşe verildi

Şikago'da da yaklaşık 2 bin kişinin toplanma adresi Trump Tower oldu. Göstericilerin binadan şehir merkezine yürüyüşleri sırasında 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Los Angeles'ta 101 No'lu  karayolu göstericiler  tarafından trafiğe kapatıldı
Los Angeles'ta 101 No'lu karayolu göstericiler tarafından trafiğe kapatıldı


POLİS ARACI ATEŞE VERİLDİ


Kaliforniya'da çıkan olaylarda bazı dükkanların camları kırılırken, bir polis aracı da göstericiler tarafından saldırıya uğradı. Oakland Ticaret Odası'nın da camlarının kırıldığı ve binanın giriş katında yangın çıkartıldığı bildirildi. Oakland polis sözcüsü Johanna Watson, göstericilerin polise maytap ve şişe fırlattığını, birkaç polisin yaralandığını ve iki polis aracının ateşe verildiğini söyledi. Los Angeles kentinde 5 binden fazla kişi de 101 numaralı karayolunu trafiğe kapattı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.