Dünya Trump talimatı verdi ABD askerleri bir ülkeden daha çekiliyor

Trump talimatı verdi: ABD askerleri bir ülkeden daha çekiliyor

Seçimlerden önceki açıklamalarında Afganistan, Irak ve Somali'deki Amerikan askerlerinin sayısının azaltılacağı mesajını veren ABD Başkanı Donald Trump bu doğrultuda beklenen adımını attı. ABD Başkanı Trump, Somali'deki Amerikan askerlerinin çoğunun 2021 başına kadar geri çekilmesi talimatını verdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Trumptan yeni talimat: Somalideki Amerikan askerlerinin çoğu geri çekilsin
Foto/arşiv

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Trump'ın talimatına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Başkan Trump, Savunma Bakanlığı ile ABD Afrika Komutanlığına, Somali'deki askeri personelin çoğunluğunun 2021'in başına kadar yeniden konumlandırılması talimatını verdi." ifadesine yer verildi.

700 ASKER BULUNUYOR

ABD'nin Somali'de yaklaşık olarak 700 askerinin olduğu belirtilirken, geri çekilme takvimine ilişkin detaylar güvenlik gerekçesiyle açıklanmadı.

Öte yandan Wall Street Journal gazetesi, Somali'den çekilecek askerlerin bazılarının Kenya ve Cibuti'deki üslere nakledilebileceğini iddia etti.

SÜRPRİZ ZİYARET GERÇELEŞTİRDİ

3 Kasım seçimlerinden sonra Trump tarafından Savunma Bakan Vekilliğine getirilen Christopher Miller, sürpriz bir şekilde geçen hafta Somali'ye bir ziyaret gerçekleştirmiş ve orada görev yapan Amerikan askerleri ile bir araya gelmişti.

  • ABD Başkanı Trump, seçimlerden önceki açıklamalarında Afganistan, Irak ve Somali'deki Amerikan askerlerinin sayısının azaltılacağı mesajını vermişti.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'a ikinci şok: Yerine geçecek ismi seçtiler!
DÜNYA
Ermenistan Başbakanı Paşinyan'a ikinci şok: Yerine geçecek ismi seçtiler!

Türk iş adamlarından Azerbaycan'daki şehit ailelerine destek
DÜNYA
Türk iş adamlarından Azerbaycan'daki şehit ailelerine destek

AB Temsilcisi Borrell: Türkiye Akdeniz'de etkisini artırdı
DÜNYA
AB Temsilcisi Borrell: Türkiye Akdeniz'de etkisini artırdı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.