Dünya Ukraynada yeni yasa tasarısı Z ve V harfleri kullanılmayacak

Ukrayna'da yeni yasa tasarısı: 'Z' ve 'V' harfleri kullanılmayacak

Ukrayna'da Rus işgalinin sembollerinin kullanılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı kabul edildi artık Rus askeri araçlarında görülen 'Z' ve 'V' sembolleri kullanılmayacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Ukraynada yeni yasa tasarısı: Z ve V harfleri kullanılmayacak
Ukrayna'daki yeni yasa tasarısıyla 'Z' ve 'V' harflerinin kullanımı yasaklandı.

Ukrayna'da Rusya'ya desteği göstermek için kullanılan sembollerden olan 'Z' ve 'V' harflerinden herhangi birinin kullanılması yasaklandı.

Harfler başlangıçta Rus askeri araçlarını işaretlemek için kullanıldı. Daha sonra bu harfler Moskova'daki binaların yanlarına yansıtıldı, giysilere basıldı ve Rus sporcular tarafından formalarda propaganda için kullanıldı.

Almanya'da Z sembolü tartışma konusu oldu: Rusya'ya destek veren 140 isime soruşturma
DÜNYA
Almanya'da Z sembolü tartışma konusu oldu: Rusya'ya destek veren 140 isime soruşturma

Rusya üzerinde Z harfi yazan Soyuz roketini uzaya gönderdi
DÜNYA
Rusya üzerinde Z harfi yazan Soyuz roketini uzaya gönderdi

BBC'nin bildirdiğine göre, sembollere Ukrayna'nın müzelerinde, kütüphanelerinde, bilimsel eserlerinde ve ders kitaplarında hala izin verilecek. Mevzuat ayrıca Rus savaş sembollerinin kullanımını ve Ukrayna'yı baltalamak için propaganda yaymayı amaçlayan faaliyetlerini yasaklayacak.

Rus tanklarındaki Z ve V harflerinin anlamı ortaya çıktı
FOTOĞRAF 8
Title
Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı zırhlı araç, tank ve hava araçlarının üzerinde bulunan ve merak konusu olan 'Z' ve 'V' harflerinin ne anlama geldiği ortaya çıktı. ​<br>
Title
Birçok farklı kaynakta ve sosyal medyada sembollerle ilgili komplo teorisi üretilmeye devam ederken, Rusya Savunma Bakanlığı bu sembollerin anlamını açıkladı.
Title
Bakanlığın açıklamasına göre 'Z' harfi 'Zafer, 'V' harfi ise 'Görev tamamlanacak' anlamını taşıyor.<br>
Title
Birçok kaynak, ordunun batı kanadını temsil ettiği için “Zapad” kelimesinin baş harfi “Z”nin araçların üstüne yazılı olduğunu, 'V' harfinin ise doğu kanadını temsil ettiğini iddia etmişti.
Title
Title
Title
Title
Rus tanklarındaki Z ve V harflerinin anlamı ortaya çıktı
Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı zırhlı araç, tank ve hava araçlarının üzerinde bulunan ve merak konusu olan 'Z' ve 'V' harflerinin ne anlama geldiği ortaya çıktı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.