Dünya Vatikan Filistini tanıdı

Vatikan Filistin'i tanıdı

Katoliklerin yönetim merkezi ve dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan'ın Filistin'i devlet olarak tanıdığı belirtildi. Filistin'i Avrupa Birliği ülkesi olarak ilk tanıyan devlet İsveç olmuş, ardından İsviçre, İrlanda ve Belçika gibi Avrupa ülkeleri de bu yönde adım atmışlardı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan ve 930 kişilik nüfusuyla dünyanın en küçük ülkesi olarak bilinen Vatikan, Filistin'i tanıdı. Vatikan'ın resmi sitesinde bugün parlamentoda Filistin'i tanımak için oylama yapılacağı duyrulmuştu.

136 ülke Filistin'i tanıdı

Vatikan'ın Filistin'i tanıması ile birlikte Filistin'i tanıyan ülke sayısı 136'ya ulaştı.

Filistinlilerin "Nekbe" şeklinde isimlendirdikleri "büyük felaketin" 67. yıl dönümü yaklaşırken, Filistin'i devlet olarak tanıyan ülke sayısının 136'ya ulaşması, "tüm dünyanın Filistin'i tanıma eğiliminde olduğunu" gösteriyor.


Alternate Text

Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve o dönemde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i Vatikan'a davet etmiş ve liderlerle birlikte barış duası etmişti. \n


2014'de Vatikan'da bir araya gelmişlerdi

Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve o dönemde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i Vatikan'a davet etmiş ve liderlerle birlikte barış duası etmişti.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.