|

Vatikan'da belge skandalı

Katolik dünyasının ruhani merkezi Vatikan'da "İkinci köstebek skandalı"na yönelik davanın duruşmasında, belgeleri sızdırmakla suçlanan Monsenyör Angelo Lucio Vallejo Balda suçunu itiraf etti. Balda, Vatikan'a ait gizli belgeleri gazetecilere verdiğini kabul etti.

Yeni Şafak
11:06 - 15/03/2016 Tuesday
Güncelleme: 09:19 - 15/03/2016 Tuesday
AA

Katolik dünyasının ruhani merkezi Vatikan'da "İkinci köstebek skandalı"na yönelik davanın duruşmasında, Monsenyör Angelo Lucio Vallejo Balda, Vatikan'a ait gizli belgeleri gazetecilere verdiğini kabul etti.İtalya'da geçen yıl kasım ayı başında satışa çıkan, gazeteci-yazarlar Emiliano Fittipaldi'nin "Para hırsı (Avarizia)" ve Gianluigi Nuzzi'nin "Haç yolu (Via Crucis)" kitaplarının "Papa'nın sırlarını açıklayacağı" gerekçesiyle Papalık Mali İşler Komisyonu'na ait gizli belgelerin sızdırılması ve yayımlanmasına yönelik yürütülen adli süreç kapsamında Vatikan Mahkemesi'nde görülen davanın 5. duruşması, 3,5 saat sürdü.Duruşmaya, gizli belgeleri sızdırmakla suçlanan Papalık Mali İşler Komisyonu'nun sekreteri Monsenyör Balda'nın sorgusuyla devam edildi."Evet, belgeleri ben geçirdim"


İtalyan basınına duruşmadan yansıyan bilgilere göre, Monsenyör Balda, gizli belgeleri gazeteciler Nuzzi ve Fittipaldi'ye sızdırdığını itiraf etti. Balda'nın, “Evet, belgeleri ben geçirdim. Bunu spontane şekilde yaptım ama muhtemelen tam olarak net yapmadım” dediği basına yansıdı. Monsenyör Balda'nın ifadesinde, komisyonun sivil çalışanı olan ve bu davada yargılanan isimlerden olan Francesca Chaouqui ile gazeteci Nuzzi'den de baskı gördüğünü dile getirdiği ve içinde bulunduğu durumdan başka çıkışı olmadığı için bunu yaptığını söylediği de aktarıldı.Davada, Vatikan'a ait gizli belgeleri ifşa etmekle suçlanan gazetecilerden Fittipaldi, duruşmaya girişinde yazdığı kitapla aktardığı bilgilerle işini yaptığını, bugün yine aynısını yapacağını söyledi. Yargılanan diğer gazeteci Nuzzi ise bu duruşmaya katılmadı.Monsenyör Balda'nın sorgusu yarın sabahki duruşmayla devam edilecek. Vatileaks-2 sürecinde davanın Hristiyan aleminin mart ayı sonunda kutlayacağı Paskalya Bayramı'ndan önce olması beklenmiyor.#Vatikan
#belge skandalı
#Monsenyör Angelo Lucio Vallejo Balda
#itiraf
8 years ago