DünyaVatikanda pedofili krizi

Vatikan'da pedofili krizi

ABD'nin başkenti Washington'daki büyükelçilikte çalışan bir Papalık temsilcisi hakkında 'pedofili' ile ilgili yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Haber MerkeziDiger
Arşiv
Arşiv

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz Ağustos ayında Vatikan'la temasa geçerek, Washington'daki büyükelçilikte görevli bir Papalık temsilcisinin "Pedofili görüntüleriyle ilgili yasaları ihlal ettiği" şüphesi bulunduğunu bildirdi. Vatikan, söz konusu diplomatı geri çağırdı ve Vatikan mahkemesi şikayetlerle ilgili bir soruşturma başlattı.

  • Vatikan'dan konuyla ilgili cuma günü yapılan açıklamada, diplomatın kimliği gizli tutulurken İtalyan basını bu kişinin 44 yaşındaki Monsenyör Carlo Alberto Capella olduğunu yazdı. Capella'nın daha önce Hong Kong ve İtalya'daki Vatikan temsilciliklerinde görev yaptığı belirtiliyor.

ABD'nin talebine Vatikan'dan ret

ABD basını, Washington'ın, söz konusu diplomatı ABD'de yargılamak için diplomatik dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ettiğini, ancak Vatikan'ın bunu reddettiğini yazdı.

Vatikan'dan yapılan açıklamada soruşturma süresince "uluslararası işbirliği" yapılacağı belirtilse de, diplomatın Vatikan'a çağrılarak bir nevi koruma altına alındığı eleştirileri yapılıyor.

Papa Francesco göreve gelmesinden birkaç ay sonra, Temmuz 2013'te, çocuk suçlarıyla ilgili yeni bir yasaya imza atmıştı. ABD'de görevli diplomatın resmi olarak suçlanması halinde bu yasaya göre yargılanması bekleniyor.

Söz konusu yasa pedofili suçlarına 12 yıla kadar hapis ve 250 bin euro'ya kadar para cezası verilmesini öngörüyor.

Papa Francesco, pedofiliyi "mutlak canavarlık" ve "korkunç bir günah" olarak tanımlamış ve pedofili kurbanlarından af dilemişti.

Ancak Papa Francesco'nun pedofili skandallarına karışan din adamları ve onları koruyan üst düzey yetkililerle mücadele sözünü yerine getirmede yetersiz kaldığı eleştirileri de dile getiriliyor. Özellikle tacizle suçlanan din adamlarının suçun işlendiği ülkelerde sivil yargıya teslim edilmemesi tepki çekiyor.

Papa, pedofiliyle mücadele için Papalık Çocukların Korunması Komisyonu'nu kurmuş ve bu komisyona kendileri de küçükken din adamlarının tacizine uğrayan İngiliz Peter Saunders ve İrlandalı Marie Collins de dahil edilmişti.

Ancak Saunders, Vatikan'ın taciz vakalarını ele alış biçimini eleştirmesinin ardından komsiyondaki görevinden uzaklaştırılmıştı. Marie Collins de, Papa'nın da onay vermesine rağmen reform çabalarının Vatikan bürokrasisi içinden direnişle karşılaştığından şikayet etmiş ve istifa etmişti.

Vatikan'ın Dominik Cumhuriyeti Büyükelçisi Jozef Wesolowski de, çocuklara cinsel tacizde bulunmakla suçlanmasının ardından Ağustos 2013'te Vatikan'a geri çekilmişti.

Vatikan'da yargılanmasına başlanan Jozef Wesolowski'nin 2014'te dini yetkileri elinden alınmıştı. Ev hapsinde tutulan Wesolowski, ceza davası sürerken Ağustos 2015'te hayatını kaybetmişti. Wesolowski'nin ölümüyle ilgili şüphelerin dile getirilmesi üzerine otopsi yapılmış ve "doğal sebeplerden" öldüğü açıklanmıştı.

  • Vatikan'ın üst düzey yetkililerine yönelik son suçlamalar ise, şehir devletinin 3. numaralı ismi konumundaki Ekonomi Bakanı Kardinal George Pell hakkında, memleketi Avustralya'da ortaya atılan cinsel taciz suçlamalarıydı. Suçsuz olduğunu savunan Pell, suçlamalara cevap vererek "adını temize çıkarmak" için geçen Temmuz'da Avustralya'ya dönmüştü. Pell'in gelecek ay mahkemeye çıkması bekleniyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.